Her 10 Çocuktan 1’i Hasta – Dr. Osman MÜFTÜOĞLU

0
997
osman muftuoglu

Sağlık Bakanlığımızın Hacettepe Üniversitesi ile yaptığı çocukluk çağı obezitesi ile ilgili yeni araştırmanın sonuçları ürkütücü: O araştırmadan çıkan rakamlara bakılırsa her 10 çocuğumuzdan biri obez. Her 4 çocuğumuzdan biri de fazla kilolu.

Bence iki rakam da önemli. “Obezite” yani “aşırı şişmanlık” ile ilgili rakamın ise çok daha mühim ve ayrıcalıklı bir anlamı var. O da şu: Obezite bir hastalık. Bu durumda okul çağındaki her 10 çocuğumuzdan birinin hasta olduğunu da kabullenmek zorundayız. Peki durum bu kadar ciddi, tehdit bu kadar vahim, sorun bu kadar yaygın olduğuna göre neden hemen bir “acil eylem planı” ilan etmiyoruz? Ben önerilerimi 10 maddede özetledim.

ACİL ÇÖZÜM İÇİN 10 TAVSİYE

1- Sağlığa zararlı içecek ve yiyeceklerin reklam ve tanıtımlarına sınırlama gelmeli, çocukları bunlardan koruyan özel kurallar hemen devreye girmeli.

2- Sorunlu gıdaların tüketimini özendiren tanıtım ve algı yönetimlerinin her türlüsü sıkı bir takibe alınıp yaptırım uygulanmalı.

3- Gıda paketlerinin üzerindeki “kalori” miktarları ile şeker, yağ içerikleri çok açık, net ve okunabilir şekilde yazılmalı.

4- “Eve teslim gıda” sistemine de aynı yaptırım ve takipler getirilmeli, bunlar da ciddi biçimde denetlenmeli.

5- İnternet mecrasındaki tanıtımlar dikkatle incelenmeli.

6- Okul kantinlerinde denetimler sıklaştırılmalı.

7- Okul aile birlikler ve aileler devreye sokulup bilgilendirilmeli, çözümde katılımcı olmaları sağlanmalı.

8- “Beslenme” ve “hayat bilgisi” dersleri hemen devreye girmeli.

9- Okul çevrelerindeki gıda satıcıları denetlenmeli, kantinlerde alınan tedbirlerin benzerleri buralarda da uygulanmalı.

10- Okullarda egzersiz yapılabilecek alanlar yeniden ve acilen oluşturulmalı, jimnastik dersleri mecburi dersler olmalı.

OBEZİTEYLE İLGİLİ 10 MÜHİM SORUN

– Tip 2 diyabet

– Hipertansiyon

– Gut

– Kalp krizleri

– Felçler

– Kanserler

– Yağlı karaciğer

– Safrakesesi taşı

– Eklem sorunları

– Hipoglisemiler

Not: Bugünün obez çocukları eğer tedavi edilmezlerse yarın bu hastalıkların biri ya da birkaçının adayıdır. Bilgiyi bu gözle yeniden değerlendirmeniz iyi olur.

Yazının Devamı ve Kaynak…

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin