Babalar Doğumdan Sonra Depresyona Girebilir Mi?

0
505
doğumdan sonra depresyon

Babalar Doğumdan Sonra Depresyona Girebilir Mi?

Oğlu doğduktan sonra Rob Sandler’ ın baba olma heyecanının yerini umutsuzluk ve korku aldı. Uykusuzluk ve stresle birleşen bu duygular oğlunun sünnet töreninde panik atakla sonuçlandı.

Törene gelen arkadaşlarını gönderdikten sonra, Dallas’ta pazarlama sorumlusu olan Rob Sandler: “Arkadaşlarım gidiyordu ve ben bu hiç iyiye gitmeyecek durumda sıkışıp kaldığım hissine kapıldım.” dedi ve ekledi : “Kapana kısılmış gibi hissettim.” Bunu takip eden şey ise aylar boyu üzüntü, kaygı ve muhtemelen hepsinden daha da kaygılandırıcı olan kendisinin iyi bir baba olma kabiliyetine dair yaşadığı güçlü bir hayal kırıklığıydı.

Son yıllarda giderek artan araştırmalar ve Sandler gibi babaların artan varlığı bize doğumdan sonra depresyona girmek için doğurmanın gerekmediği fikrine mahal veriyor. Çalışmalar bu durumun annelerde % 12 iken babalarda % 7 ile % 10 arasında değiştiğini ve depresif babaların çocuklarına şaplak atmaya, kitap okumaktan daha yatkın olduğunu gösteriyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesinin yaptığı çalışma, yeni babalarda depresyon ve düşük testosteron seviyeleri arasında bir bağlantı buldu. Bu durum doğum sonrası depresyonun artık sadece kadınlarda olmadığı savına fizyolojik bir destek sundu. Araştırma aynı zamanda yüksek testosteron seviyesinin babalarda depresyondan korunmaya yardımcı olurken annelerde yüksek bir depresyon riskiyle ilişkilendirildiğini belgeledi.

Güney Kaliforniya Üniversitesinde psikoloji profesörü ve yeni raporun yazarı Darby Saxbe: “Erkeklerin doğum sonrası depresyon yaşadığını ve yeni babalarda testosteron seviyesinin düştüğünü biliyoruz ama nedenini bilmiyoruz. Annelerdeki doğum sonrası depresyonunun altında yatan sebebin hormonlar olduğu çok kez ileri sürüldü ancak babalara bu konuda yeterli ilgi gösterilmedi. Biz bu yapbozu parçaları birleştirerek çözmeye çalışıyoruz.” diyor.

Doğum sonrası depresyonun çocuk doğurmayan ebeveynde görülebileceği fikri tamamen yeni değil. Çalışmalar, evlat edinmiş anne ve babalarda da benzer bulgulara ve durumlara rastlandığını göstermiştir. Ancak bazı akıl sağlığı uzmanları babaların doğumdan sonra yaşadıklarının gerçekten doğum sonrası depresyonu olup olmadığını sorguluyor.

Kuzey Carolina Tıp Okulunda perinatal ( gebeliğin son dönemlerini ve doğumun olduğu zamanı kapsayan dönem ) psikiyatri profesörü olan Dr. Samantha Meltzer : “Gebeliğin son ayları ve doğumun olduğu dönemin hem anne hem baba için en zor dönem olduğuna kuşku yok ama doğum dönemi ve kadınların yaşadığı hormonal değişimler çok farklı bir boyutta.” diyor. Konu anne ve babaların depresyonlarını karşılaştırmaya geldiğinde ise Dr. Meltzer: “ Bu iki durumu elma ile armudu kıyaslamak gibi görüyorum.” diyor.

Kadınların doğum sonrası depresyonlarını tanımlamaları yüzyıllardır sosyal yönden damgalanmış ve engellenmiştir. Doğum sonrası depresyon dönemini M.Ö 400’de ilk kez Hipokrat konu etmiştir. Bu dönemde üzüntü, endişe ve intihar düşünceleriyle uğraşan kadınlara bu durumun kafalarının içinde olduğu söylendi ve kadınlar yeterince iyi anne olmadıkları için kendilerini suçladılar.

Son 5 yıl içinde bazı çalışmalar bize kadının doğum sonrası depresyonu ile doğumdan sonra kadınlarda yaygın olan hormonal dalgalanmalar arasında bağlantı olduğunu kanıtladı. Bu durum hastalığın doğru teşhis edilmesine katkıda bulundu. Brooke Shields, Gwyneth Paltrow ve en günceli İvana Trump gibi popüler annelerin doğum sonrası depresyon hikâyelerini paylaşmaları, toplumsal yargı ve utanmaları kısmen ortadan kaldırdı. Yine de araştırmacılar hala stres, uykusuzluk ve akıl hastalığı geçmişi gibi diğer faktörlerin yanında hormonların ne kadar büyük bir rol oynayabileceğine emin olamıyor. “Dying to Be Men: Psychosocial, Environmental and Biobehavioral Directions in Promoting the Health of Men and Boys.”un yazarı psikolog Will Courtenay: “ Ben erkeklerin, kadınların yaşadığı hormonsal değişimleri yaşamadığı görüşüyle aynı fikirde değilim. Yeni babalarda seviyesinde değişimler görülen hormon sadece testosteron değil; ayrıca kadınlarda doğumla bağlantılı olduğu bilenen, estradiyol ve prolaktin gibi başka hormonlarda da dalgalanmalar görülüyor.’’ diyor.

Kadınlar akıl hastalığını çevreleyen toplumsal damganın karşısında neredeyse hiç yalnız kalmıyor. Dr. Courtenay: “Bu ülkede erkeklerin depresyona girmeyeceğine veya girerlerse de bunu belli etmemeleri gerektiğine dair çok güçlü bir efsane var. Sonuç itibariyle, erkeklerin depresyon tedavisi görmemeleri muhtemeldir.” diyor. Şöyle ki TLC’nin ” OutDaughtered ” adlı televizyon programında çıkan Adam Busby isimli bir baba, beşizlerinin doğumunun ardından depresyonunu halkla paylaştıktan sonra haziranda eleştirilere maruz kaldı.

2007 yılında Dr. Courtenay, akıl sağlığı sorunları ile mücadele eden yeni babalar için toplanma yeri olarak Postpartummen.com’u kurdu. Bugün, site yardım arayan erkeklere imkan sunuyor. Ayrıca Uluslararası Doğum Sonrası Depresyon Destek Programı, her ayın ilk pazartesi günü babalar için ücretsiz telefon görüşmesi sunuyor.

Her iki tarafın da hem fikir olduğu durum, doğum sonrası depresyonuyla ilgili tartışmalarda erkeğin rolüne çok az değinildiğidir. John Hopkins Tıp Okulunda Kadın Ruh Bozuklukları Merkezinin yöneticisi Dr. Jennifer L. Payne yeni araştırmaların, eşlerin ve hormonların bu durumda rol alabileceğine ışık tutmaya yardımcı olduğunu ancak bu durumun erkeklerin yaşadığı doğum sonrası depresyonu olarak etiketlemekte eksik kaldığını söylüyor. USC çalışmasının depresif belirtiler hakkında olduğunu ve bunu doğum sonrası depresyonu olarak adlandıramayacağını söyleyen Dr. L.Payne: “Bence bu çok daha farklı bir konu.” diyor. Dr. Saxbe o kadar emin değil. “Herhangi bir doğum sonrası depresyonu, doğum sonrası dönemde ortaya çıkan bir depresyondur.” diye belirtip ekliyor: “Kadınlarda da bariz bir hormonal sebep olduğu çok kesin değildir.”

Şu an 45 yaşında olan Bay Sandler, olayları farklı görüyor. Panik atağından sonra, ona ilaç yazan ve oğlunun “zorlu bebek evresi”’nin sonsuza kadar sürmeyeceğini görmesine yardımcı olan bir psikiyatrdan yardım alıyor. Bay Sandler : ‘’ Üç ay sonra iyileşmeye başladım. ‘’ diyor. Endişesinin azalmasına yardımcı olan şeyin iniş çıkışların olmamasını sağlayan ilaçlar ile birlikte bir bebek sahibi olmanın mutluluğuna odaklanmasına yardımcı olan “çok destekleyici bir eş” olduğuna inanıyor. O günden beri babalık harika bir deneyim oldu, diyor.

Bay Sandler doğum sonrası depresyon geçirdiğine inanıyor mu?

Deneyimlerimin, bir kadının yaşadıklarını değersizleştirmesini istemiyorum. Bu hiçbir şekilde aynı kategoride değil, diyor.

Kaynak: New York Times

[Toplam:31    Ortalama:4.7/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin