Çin, Tuzlu Suda Pirinç Yetiştirdi!

1
425
tuzlu suda pirinç

Çin, Tuzlu Suda Pirinç Yetiştirdi!

Çinli Bilim İnsanları, tuzlu suda yetişebilen ve 200 milyondan fazla insanı beslemesi beklenen pirinç geliştirdiler.

Çinli bilim insanları tuzlu suya dayanıklı bir pirinç türünden beklenenin üç katı verim almayı başardı.

İlkbahar aylarında, 200’den fazla pirinç türü Doğu Çin’in Shandong eyaletinde bir sahil şehri olan Qingdao’ daki Tuzlu-Alkali Toleranslı Pirinç Araştırma ve Geliştirme Merkezine ekilmişti. Sarı Deniz’den alınan deniz suyu seyreltildikten sonra kanallarla pirinç tarlalarına pompalanmıştı.

Araştırmacılar başlangıçta hektar başına yaklaşık 4,5 tonluk bir ürün bekliyorlardı ancak hektar başına 6.5 ile 9.3 ton arasında ürün almaları kendilerini şaşırttı.

Tuzlu-Alkali toleransı pirinç üzerine araştırmalar Çin’de bir süredir var ancak bu beklenmedik verim artık ticarileşmeye de hazır olduğuna işaret ediyor.

Çin’in “Hibrit Pirincin Babası” olarak da bilinen, araştırmanın lideri Yuan Longping, muhabirlere bu türün yetiştirilmesinin 200 milyondan fazla insanı besleyebileceğini söyledi.

Melez pirinç çalışmalarını Longping’ in ekibi ile ortak yürüten ve Quingdao merkezli yeni bir şirket olan Yuan-Ce Biyolojik Teknoloji, bilim insanı Longping’in onurlandırılması için pirince “Yuan Mi” adını vererek, pirinci satışa çıkardı.

“Yuan Mi”nin kilosu normal pirincin sekiz katına, 50 yuan’a yani 28 liraya satılıyor. Pirinç, şimdilik 1, 2, 5 ve 10 kilogramlık paketlerde satılıyor.

Fiyatının fazlalığına rağmen etkileyici tadı ve dokusu sayesinde 2017 Ağustos’undan bu yana altı ton satılmayı başarmış.

Ek olarak, tüketicilerin de sağlık açısındaki potansiyel faydalarından da memnun olduğu belirtiliyor.

Xinhua, pirincin kalsiyum ve tuzlu suda bolca bulunan başka mikro besinler açısından zengin olabileceğini belirtiyor.

Tuzun dezenfektan özelliği, patojenik bakterileri de püskürterek “deniz pirincinin” zararlılara daha az maruz kalmasını sağlayabilir. Bu durum sayesinde çiftçilerin tarım ilacı kullanımı da azalabilir.

Yuan-Ce Biyolojik Teknoloji “deniz pirincinden” yılın sonuna kadar 10 milyon yuan ( 5,7 milyon TL ) gelir elde etmeyi amaçlıyor. Ürünün fiyatının da üretim arttıkça düşmesi bekleniyor.

Kaynak: Nextshark

 

[Toplam:13    Ortalama:4.6/5]

1 Yorum

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin