Egzersiz, Kilo Verme ve Şarlatanlık -1

0
436
kilo verme

İster 1 kg fazla kütle kazanmak veya kaybetmek için en iyi performansın peşinde olun, ister hayatta kalmak için 50 kg vermesi gerektiği söylenen biri olun; kilo verme herkesin gündeminde. Bu yüzden bu yeni serimizde dikkatimizi, hangi kategoriye girip girmediğinize aldırmadan üzerine düşünecek ve belki ilham kaynağı olabilecek bir şeyler bulmanız dileğiyle, kilo vermeyi çeviriyoruz.

Küresel Salgın ve Piyasanın İhtiyaçlarını Karşılamak

Eminim hepiniz istatistikleri duymuşsunuzdur: obezite dünyada en hızlı artan ölüm sebebi. Dünyadaki her üç insandan ikisi fazla kilolu veya obez. Bu oran artmaya devam ediyor ama bunun gibi sebepler sizi kilo verme zahmetine sokan nedenlerden çok uzak. Her üç iş arkadaşımızdan ikisinin ,ki bu siz de olabilirsiniz, obeziteden kaynaklanan önlenebilir bir hastalıktan ölecek olmasını bilmemize rağmen, çoğu insanı kilo verme yolunda bir şeyler yapmaya asıl tetikleyen şey çok daha derin ve hassastır. Siz bu satırları okurken ilk endişeniz vermek istediğiniz 2, 5 veya 25 kilo olabilir. Bizim de yazı dizimizde, incelenmesi gereken küresel bir sorun olduğunu göz ardı etmeden, ele almaya çalışacağımız konu işte bu.

Şimdi, konu kilo vermeye gelince talep azlığı gibi bir sorun olmuyor; o, sizin daha iyi performans gösterme, daha iyi gözükme veya daha sağlıklı olma isteğinizle doğuyor. Piyasası gerçekten büyük: multi-milyar dolarlık bir sektör. İhtiyaçları karşılayacağını, kısa bir süre içinde etkili olacağını vadeden bir cevaba atlamaya hazır, çaresiz tüketicilere bilimden ödünç aldığı baş döndürücü miktardaki egzersiz aleti, diyet program ve planlarını sunuyor. Örneğin Amazon.com’da “kilo kaybı” diye aratırsanız 41,036 kitap olduğunu göreceksiniz. Bunlara kilo vermeyle bir şekilde ilgisi olan birçok başka ürün de eşlik ediyor.

kardiyo kilo verme

Bu kitaplardan biri “The Cardio Free Diet”, Chicagolu bir kişisel eğitmen olan Jim Karas tarafından yazılmış. Kitabın kapağı tüketicileri kendine çekmek için klasik bir taktik olan iki hafta içinde sonuç gösterme sözünü veriyor.

Ayrıca

· Haftada sadece 60 dakikada gerçek sonuçlar

· Kardiyodan kurtul, kilodan kurtul

· Koşu bandına veda et gibi iddiaları var.

Kitabın ilk satırı “Kardiyo öldürür. Eklemlerinizi, zamanınızı, motivasyonunuzu ve kilo verme hayallerinizi”.

Detaylara seride daha sonra değinebiliriz ancak şimdilik şununla sınırlı kalalım: Bunların hiçbiri doğru değil. Küçük bir doğruluk payı bile olsa, hem tanınamayacak kadar çarpıtılmış hem heyecan verici, şaşkınlık yaratıcı bakış açısı uğruna gömülmüş. Bu kitap çok satanlar listesine girdi. Neden? Çünkü ihtiyacı fark etti ve tüketiciye sundu, neredeyse karşı konulamaz bir fikri: Çok az zamanda kilo verebilirlerdi hem de hiç kardiyo olmadan.

Tüketiciler bu kitabı satın alıyor çünkü bunun doğru olmasını ümitsizce istiyorlar ve vermek zorunda olduklarına inandıkları kiloyu vermek için her şeyi denemeye istekliler. Ne yazık ki diyet, egzersiz, alet ve ilaç gibi konuları işleyen bu kitap ve bunun gibi birçoğu, şimdiye kadarki en büyük obezite patlamasına tanık olan “üstün bilgi”yi temsil ediyor. Ancak bu karede bir şeyler yanlış…

Kaynak: The Science Of Sport

 

[Toplam:5    Ortalama:3.6/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin