Harvard Üniversitesi : İnsanı Özgür Kılan Üniversite – Dr. Cüneyt YÜKSEL

0
399
harvard üniversitesi

Harvard Üniversitesi dünya’nın en iyi ve en ünlü yüksek öğrenim yeri olarak kabul edilir ve yol gösterici ilkesi Latince “GERÇEK” anlamına gelen “VE-RI-TAS” üç kitap üzerine yazılmıştır. Bu üç kitabın ikisi açık, biri de kapalı olarak resmedilmiştir. Açık kitaplar bir nevi teoriyi, kapalı kitap da her şeyin sadece kitaplarda olmadığını ve hayatın kendisinden de öğrenilebileceğini ifade eder. Gerçekten de Harvard Üniversitesinin bulunduğu Cambridge bölgesi sadece bir bilim yuvası değil aynı zamanda çok zengin bir sanat ve kültür merkezidir. Zaten bu gerçek daha üniversitenin kuruluşunda kendisini göstermiştir.

Üniversitenin isim babası John Harvard, İngiltere’deki Emmanuel Collegeden mezundur ve büyük Puritan göçü ile New England’a gelmiştir. Harvard’ın geldiği yaz, 1636’da, Massachusetts eyaletinin komitesi, bir College için 400 pound ayırır. Bu gelişmeyi duyan John Harvard, Emmanuel College gibi bir okul yaratma isteğiyle yardım etmeye karar verir fakat fazla uzun yaşamayan, iki yıl sonra 31 yaşında vefat eden John Harvard, malvarlığının yarısını ve kütüphanesini okula bırakır. Ardından Komite, ilahiyat eğitimi verecek okulun Cambridge’de kurulmasına ve adının Harvard olmasına karar verir. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk üniversitesi kurulmuş olur. İlk defa John Harvard’ın geniş kütüphanesini bırakması ile oluşan Harvard Üniversitesinin kütüphanesi zamanla daha geniş hacimli bir kütüphaneye dönüşmüştür. Bugün Harvard Widener Kütüphanesi dünyanın en büyük akademik kütüphanesidir. Harvardın sahip olduğu dev katalog özelliğini; başlı başına dünyanın en büyük kütüphaneleri olarak kabul edilebilecek, Harvardtaki fakültelerin ve akademik araştırma merkezlerinin kütüphaneleri oluşturmaktadır. Harvardın öğrencileri bu geniş kütüphaneden yararlanarak geniş akademik araştırmalar yapabildikleri gibi, birçok sosyal aktiviteye de katılabilmekte ve sosyal yaşamla entegre olmuş bir eğitim almaktadırlar. Zira zengin bir kültüre ve gelişmiş bir komşuluk ilişkisine sahip Cambridge de coğrafyası itibariyle böyle bir bütünlüğe olanak yaratmaktadır.

Harvard en iyi olma özelliğini, Nobel ödülü kazanan bilim adamları ile de sürdürmüştür. Harvardın Nobel ödüllü ilk bilim adamı, Theodore Richards olmuştur ve Richards atom ağırlığına ilişkin çalışması ile bu ödülü kazanmıştır. Harvard; kimya, psikoloji, fizik, ekonomi, barış, tarih alanlarında 75 Nobel ödüllü biliminsanı yetiştirmiştir.

Franklin Delano Roosevelt, John Fitzgerald Kennedy, Barack Obama’nın da olduğu sekiz ABD başkanı; 20. yüzyılın en önemli diplomatı Hennry Kissenger; bilişim dünyasının devleri Bill Gates ve Mark Zuckerberg; ünlü sinema sanatçıları Natalie Portman, Tommy Lee Johns ve ünlü komedyen Conan O’brien’ın mezunları arasında olduğu Harvard Üniversitesi hemen her alanda dünyaya yön veren isimleri yetiştiren nadir okullardandır.

Türkiye’den de her yıl lisans, yüksek lisans, doktora ve sürekli eğitim programlarına başvurular yapılmakta ve kabul edilen başarılı Türk öğrenciler Harvardta eğitim almaktadırlar. Dünyanın en prestijli okuluna girebilmek için öğrencilerin lisans programları doğrultusunda SAT testini almaları gerekmektedir. Öğrenciler; kendilerinin akademik ve profesyonel olarak anlatılacakları referans mektupları ve Harvarda neden girmek istedikleri, gelecekte ne yapmak istediklerine ilişkin bir makale ve her bir fakültenin belirleyeceği diğer kriterleri tamamlayıp başvurmaktadırlar. Bu fakülteler şunlardır:

* Faculty of Arts and Sciences (Sanat ve Bilim Fakültesi)

* John A. Paulson School of Engineering & Applied Sciences (Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi)

* Business School (İşletme Fakültesi)

* Design School ( Mimarlık Fakültesi)

* Divinity School (İlahiyat Fakültesi)

* Graudate School of Education (Eğitim Fakültesi)

* JFK School of Government (Kamu Yönetimi Fakültesi)

* Law School (Hukuk Fakültesi)

* Medical School (Tıp Fakültesi)

* Harvard School of Dental Medicine (Diş Hekimliği Fakültesi)

* School of Public Health (Kamu Sağlığı Fakültesi)

Harvardta her okul kendi kabul sistemine ve bu sisteme ilişkin olarak geniş bir prosedüre sahiptir. Bu fakülteler her yıl kendi ülkesinin en başarılı öğrencilerini, başvuruları sonucu kabul eder. Başvurularla ilgili son karar ise 15 fakülte üyesinin de yer aldığı bir Komite tarafından verilmektedir. Ülkelerin ve çeşitli kuruluşların başarılı öğrencilere sağladığı burslarla da gidilebilmenin mümkün olduğu Harvardta her yaştan, dinden ve dilden öğrenci görmek mümkündür.

İki yüze yakın ülkede mezunu olan Harvardın Türkiye’deki derneği ise Harvard Mezunlar Derneği olarak yüz elliye varan üyesiyle birçok önemli ve değerli faaliyette bulunmaktadır. Dernek her ay Harvard Üniversitesi mezunlarını çeşitli etkinliklerde buluşturmaktadır. Bu etkinliklerin birçoğunda Harvard Üniversitesinin ünlü akademisyenlerini misafir etmekte, böylece Harvard Üniversitesi ile mezunları arasında önemli bir köprü görevi görmektedir. Dernek, Harvarda kabul edilen başarılı Türk öğrencilerine de burs sağlamaya başlamıştır. Bu faaliyetleriyle Türkiye Harvard Mezunları Derneği, Harvard Üniversitesinin 2004 yılında en başarılı mezunlar derneği ödülüne layık görülmüştür. Derneğin hedefi sadece Türkiye’de etkin olmak değil aynı zamanda hem Harvard Üniversitesi hem de uluslararası ve Avrupa’da gelişen işbirlikleriyle daha fazla Türk insanına Harvard Üniversitesinde eğitim imkanı sağlamak ve mezunlarını Harvard Üniversitesi’ne daha çok yaklaştırmaktır. Bu amaçla, Eylül 2005 tarihinde Avrupa’da bulunan otuza yakın Harvard Kulüplerinin başkanı ve liderini İstanbul’da misafir etmiştir.

Harvard Üniversitesi ile ilgili bazı dikkat çekici bilgiler:

1. Kütüphanelerindeki kitap sayısı 15 milyonu aşmıştır.

2. Harvard Üniversitesi birçok kritere göre dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösterilmektedir.

* Science Citation Citation İndex

* Social Science Citation Index

* Art&Humanities Citation Index’teki yayın sayısı, yayınlara atıf sayısı, Nobel ödülü alan ve Nobel ödülüne aday gösterilen bilim adamı sayısı, mezunlarına iş hayatlarında sağladığı prestij ve mezunlarının başarısı gibi birçok kriterde lider üniversite konumundadır.

3. Harvard Üniversitesine her yıl 20.000 civarında öğrenci için başvurmakta, bu başvuruların sadece %15-20’si kabul edilmektedir.

4- Harvarda kabul edilmesi için öğrencilerin SAT sınavından 1600 üzeri puan almaları, A seviyesinde okul başarısına sahip olmaları, çok iyi referans mektupları vermeleri, mülakatlarında kendilerini çok iyi anlatmaları gerekmektedir. Yabancı öğrencilerin TOEFL sınavlarında çok yüksek bir puan almaları

(İBT 100) gereklidir. (Başvuran 20.000 adayın bu ön şartlara sahip olduğunu bilmek ilginç bir noktadır.)

5- Harvardta öğrenci başına düşen akademisyen sayısı 11’dir. Akademisyenlerin

* derse girmek,

* ders dışında öğrencilerle araştırma yapmak

* öğrencilerle kampusteki sosyal yaşamı paylaşmak gibi yükümlülükleri vardır.

 Dr. Cüneyt YÜKSEL

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin