Haydi Bisiklete! – Orhan KURAL

0
297
bisiklet-bisiklet-binmek

Hollanda da 15 bin kilometre bisiklet yolu ve sadece Amsterdam’da 120 bin bisiklet otoparkı var.

Bisiklet, her yaşa hitap eden faydalı bir spor ve geleneksel ulaşım aracı; gezgin ruhun yakın arkadaşı, doğa dostudur. Hayata dair ne çok şey vardır insanla bisiklet arasında. Doğaya, insanın doğasına bu kadar uyumlu başka bir araç yoktur. Bir çocuğun alabileceği hediyelerin en değerlisi bisiklettir. Bir çoşkuyu anlatır. Bisiklete binmek bir kez öğrenildi mi artık asla unutulmaz. Ayakta durmak için sürekli güç harcamalıyız. Bırakıp, vazgeçmemek gerekir, aksi takdirde ayakta kalamayız.

İşte size bisiklet dünyasından çarpıcı bilgiler; Dünya nüfusunun yaklaşık %90’ının ekonomik gücü bisiklet almaya yetmektedir. Dünya üzerinde her altı kişiden biri bisiklet sahibi. Bu bisikletlerin %70’i ulaşım, %29’u eğlence ve spor, %1’i ise yarışma amaçlı kullanılıyor.

Hollanda da 15 bin kilometre bisiklet yolu ve sadece Amsterdam’da, genellikle metro durağı yakınlarında 120 bin bisiklet otoparkı bulunuyor.

Avrupa’nın en popüler yarışmalarından Fransa bisiklet turunun 2004 yılında 100.’sü düzenleniyor. 21 süren turun bir etabını ortalama 500 bin kişi izliyor.

Belçika’da işe ve okula bisikletle gidip gelenlere devlet tarafından kilometre başına 15 Euro ulaşım vergi iadesi ödeniyor.

Japonya’da sadece tren istasyonlarına ulaşmak için ulaşımın %30’u bisikletle gerçekleşmekte.

Sadece Çin’de üretilen bisiklet sayısı tüm dünyada üretilen otomobil sayısından daha fazla. Çin’in büyük şehirlerinde merkezi bir kavşaktan saatte 50 bin bisiklet geçiyor.

Almanya’nın her şehrinde bisiklet sürücülerine ayrılan özel bisiklet yolları, her istasyonda, üniversitelerde ve alışveriş merkezlerinde bisikletlerin park edileceği yerler bulunmakta.

İsviçre ordusunda 1903 yılından beri 50 bin bisikletli askerden oluşan özel bir birlik var.

ABD başkanının kaldığı Washington DC’deki Beyaz Saray’ı bisikletli polisler korkuyor.

Madrid’de çevre kirliliğini ve trafiğini protesto eden çıplaklar bisikletle şehrin sokaklarında ve caddelerinde tur atmışlar ve bisiklet yollarının arttırılmasını istemişler.

Acaba biz Türkler niye bisiklete sıcak bakmıyoruz? Festival adı altında milyarları bir çırpıda harcayan belediyeler bisiklet yolları yapıp bu faydalı ve çevre dostu araca destek olmuyor? Üniversiteler, büyük siteler, silahlı kuvvetler, geniş alana kurulu fabrikalar da her açıdan doğa ve çevre ile uyumlu bisiklete sırtını dönmüş durumda. Bravo, Yalova Belediyesi’ne! Sarı bisikletleri kent merkezinde ücretsiz olarak Yalovalılar’ın hizmetine sunalı yıllar oldu; ama maalesef arkası gelmedi. Bisiklet Sevenler Derneği’nin çabaları da fazla ilgi görmüyor. Yurt dışında gezilerimde bisiklet sürücüleri görünce imreniyorum. Hatta bir bisiklet aldım; ama üniversitemde bisikleti koyabileceğim bir mekan bile bulamadım. Rektörlüğe yaptığım müracaatlara da yanıt alamadım. Her şey ama her şey, egzoz gazları ile havayı kirleten, binlerce masum insanın hayatına kıyan; yıkanmaları için tonlarca su ve çevre düşmanı deterjan kullanılan motorlu taşıtlar için planlanmış. Ayrıca her gün yenileri inşa edilen yeni karayolları hayvanların göç ve yaşam alanlarını yok ediyor. Bisiklet sevenlere hiç şans tanımamışız, çok yazık!

Orhan KURAL

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin