İngilizceyi Kontrol Altına Alın

0
264
ingilizce öğrenmek

İngilizceyi daha iyi nasıl konuşabilir, daha iyi nasıl iletişim kurabilirim? Kendimi İngilizce nasıl daha iyi ifade edebilirim? Daha iyi nasıl anlayabilir ve dinleyebilirim? İngilizcemi nasıl geliştirebilirim?

İyi derecede İngilizce konuşuyorsun. Akıcı bir şekilde her gün onu kullanman gerekiyor ama yine de bu sana yetmiyor. İstediğiniz gibi kendinizi ifade edemediğinizi hissediyorsunuz. Söylemek istediğinizi, arzuladığınız şekilde veya olması gerektiği gibi aktaramadığınızda, istediğiniz etkiyi yaratamıyorsunuz. Bunun için yapılacak tek şey var: İngilizceyi kontrol altına almak. Peki, kontrol altına almak ne demek? Elbette, bütün dili olduğu gibi kontrol etmekten bahsetmiyoruz. Kontrol altına almak, İngilizcenizi yönetmektir. Daha fazlasını öğrenmek zorunda olduğunuz ve etkin kullandığınız İngilizceden bahsediyoruz. Bu, sizin dil öğrenme sorumluluğunu üzerinize almanızdır.

Aklınızdan İngilizce dersi için özel hoca tutmak gibi bir düşünce geçiyor olabilir. Güzel fikir ancak bir şeyi iyi bilmeli ve farkına varmalısınız. Sadece ders sırasında ne öğrendiğiniz çok önemli değil, dersler arasında ne yaptığınız daha önemlidir. Dil kullanımını geliştirmek için ileriye dönük adımların, İngilizce öğretmeni ile harcadığınız para ve zamana doğrudan etkisi vardır. Ders için harcadığınız paradan en çok yararlanabilmek için her ders arasında yeterli zamanı kendinize ayırmalısınız. Ders çalışmak için herkesin ayıracak zamanı değişken olabilir. Peki, ders çalışmak için ne yapmalısınız?

Kelime dağarcığınızı zenginleştirmelisiniz. Kendi sözlüğünüzü geliştirebilir ve deyimler öğrenebilirsiniz. Bu kelime listesine çalışmak mıdır? Hayır. Deyim ve kelimelerin İngilizce tanımlarını içeren kitaplar mı almaktır? Bu işe yarayabilir. Peki, kelimelere İnternet üzerinden mi çalışmalı? Belki işe yarayabilir ama hepsine çalışamazsınız. Online sözlüklerde verilen günlük kelimeleri öğrenmek işe yarar mı? Tabii ki hayır. Herkes kendine kişisel sözlük hazırlamalıdır. Herkesin kendisine ait bir kelime defteri olmalı. Sizin için gerekli olan ve size ilginç gelen deyim ve sözcükleri öğrenmelisiniz. Siz, içinde bulunduğunuz ortamla ilgili kelimeleri öğrenmelisiniz. Bu kelimeleri nereden bulabilirsiniz? Radyo programlarından; sizin ilginizi çeken ve sizi biraz da olsa zorlayan metin, kitap, dergi veya kısa hikâyelerden onları bulabilirsiniz. Sözlüğünüzü oluştururken size önerim okuyarak kelime listenizi oluşturmanız.

Eğer ilginizi çeken bir kitap bulduysanız yapmanız gerekenler şunlar: Öncellikle anlamadığınız kelime veya deyimleri not ediniz; kelimenin geçtiği sayfa ve paragrafı yazınız. Okuduktan sonra bilmediğiniz kelimeleri kendi sözlüğünüze yazmalısınız. Açıklaması veya tanımı için boşluk bırakarak kelimenin geçtiği paragrafın içeriğinden onun anlamını çıkartmaya çalışın. Bunu yaptıktan sonra sözlük araştırmasına geçebilirsiniz. Aşina olmadığınız deyimler ve fiiller için güvenilir sözlükler kullanmanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte yeni öğrendiğiniz kelime ve deyimleri, kendi kuracağınız cümleler içinde kullanarak alıştırma yapmanız önemlidir. Bu çalışmayı, günlük konuşmalarınızla, konuşma alışkanlıklarınızla birleştirmeniz size yardımcı olur. Çok fazla okumak gerektiğini düşünerek kendi kendinizi boğmayın. Sizin için ne iyi ise onu okuyun. Hatırlayamadığınız kelime veya deyim karşınıza çıkarsa daha az zorlayıcı kaynaklar bulun. Okuduğunuz kaynak zorlayıcı olmalı ama hevesinizi kaçıracak zorlukta olmamalıdır.

Radyodan haberleri dinleyin veya sohbet programları izleyin. Sunucular, özellikle de radyodakiler, anlaşılabilir biçimde konuşur ve iyi kelimeler kullanırlar. Eğer bilgisayarınız varsa ana dili İngilizce olan ülkelerin ulusal programlarını izleyebilir veya dinleyebilirsiniz. Hatta programların hoşunuza giden on-on beş dakikalık bölümlerini kaydedebilirsiniz. Size yabancı gelen kelimeleri not alabilirsiniz ve bunları sözlüğünüze ekleyebilirsiniz. Kaydettiğiniz bölümün içeriğinden kelimeleri anlayıp anlamadığınızı tekrar dinleyerek kontrol edebilirsiniz. Yine de anlayamazsanız bilinen pek çok sözlükten yararlanabilirsiniz. Bu sözlüklerde kelimelerin birden fazla anlamını öğrenebilir ve cümle içinde kullanımlarını görebilirsiniz.

Nerede olursanız olun duyduklarınıza kulak verin. Yabancı bir ülkede herhangi bir toplu taşımadaysanız insanların ne dediklerini ve nasıl söylediklerini dinleyin. Bunları not alabilir ve daha sonra sözlüğünüze ekleyebilirsiniz. Eğer dikkat kesilirseniz önünde sonunda sizin için yeni olan bir kelimeyi duyabilirsiniz. Duyduklarınızı mutlaka yazmalı, anlamını öğrenmeli ve kullanmalısınız.

Yeni kelime ve deyim öğreniyorsanız resmî veya gayri resmi kaynaklarda nasıl kullanıldığını not almanız önemlidir. Pek çok kelime hem resmî hem de gayri resmi kullanılabiliyor. Kelimenin kullanımından tam emin değilseniz onu farklı ortamlarda kullanmayı deneyebilirsiniz. Ana dili İngilizce olan kişileri bulabilir onlarla konuşabilirsiniz; öğretici olmayabilir ama kendinizi ifade etmekte yeni yollar keşfetmiş olursunuz. Ayrıca konuşma sırasında dikkatinizi karşınızdaki kişiye vermelisiniz. Alışkın olmadığınız yeni ve farklı kelimeleri, sesleri dinleyiniz. Ortamınız uygun ise onları sözlüğünüze not etmekten çekinmeyiniz. Hatta telaffuzunuz veya kullandığınız kelime doğru değilse sizi dinleyen kişi de not alıp sizi bilgilendirebilir. Söylemek istediğinizi doğru bir şekilde ifade edemiyorsanız ve bir kelime duyup ne anlama geldiğini bilmiyorsanız mutlaka sormalısınız. Bazıları hatta pek çoğu eğitici olmayabilir, yine de ana dili İngilizce olan çoğu kişi size yardımcı olur. Soru sormaktan korkmamak en önemlisidir. Bu, dili kontrol altına almanın bir parçasıdır. İngilizce sizin ana diliniz olmayabilir ama kontrol altına almak, onu kanıksamanıza yardımcı olur.

Bir not defteri edinin ve bir şeyler okuyun. Radyoda dinleyecek bir şeyler bulun. İngilizceyi kontrolünüz altına alın.

An English Language Article by David Bloomberg Copyrighted 2003 Steven

Kaynak

[Toplam:2    Ortalama:4/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin