Oyun Tutkum – Nilay Bakı

0
26

Herkese merhabalar, adım Nilay Bakı

Almanca öğretmeniyim ve bir oyun fanatiğiyim.

Bu da evimde uzun yılların sonunda derlediğim hazinemden bir kare .

Görmüş olduğunuz fotoğrafta yaklaşık 100 oyun vardır.

Bu yazımda sizlere Almanya’dan almış olduğum ve oynamaktan çok keyif aldığım bir oyunumu tanıtmak istiyorum.

 

 

 

Geçtiğimiz günlerde okulumuzun bahçesinde öğrencilerle keyifle birlikte oynadığımız

Können Schweine fliegen’’ isimli oyunu oynarken tabii ki biz kızlar kazandık. J

Oyun dendiğinde Türkiye’de sıkça oynanan ve sevilen Monopoly akla gelir fakat benim bahsettiğim oyunlar Monopoly tarzında değil.  Şimdi çocukluğumun efsane oyunu Monopoly oyununa da haksızlık etmek istemem. Keyifli zaman geçirdiğim bir oyundu ayrıca bana paranın değerini ve nasıl kullanmam gerektiği konusunda katkıları oldu.

Her oyunun bizlere kattığı , bizlere öğrettiği bir şeyler vardır. Oyunu sadece vakit geçirmek için oynamayız. Özellikle erken yaşta oynayarak öğrendiğimiz şeyler zihnimizde farklı bir yer eder, sabitlenir  ve kolay kolay unutulmaz.

Oyunlar sadece çocuklar içindir diye bir algı içindeyiz ama ben bunu çok yanlış bulurum. Oyunlar hepimiz için çok önemli ve faydalıdır. Oyun oynamanın faydaları saymakla bitmez.

Oyun oynamak kendinize olan güveninizi artırır. Problem çözme ve sorunların üstesinden gelme yeteneğinizin gelişmesini sağlar.

Sizi sosyal bir birey yapar. (Tabii bu elektronik ortamda oynanan oyunlar için geçerli değildir)

Sağlınızı korur. Bütün kasları, iskelet sistemimizi çalıştırır. Beyninizi aktif tutar, böylelikle hastalıklardan korur.  Ayrıca dil gelişimi açısından da oyunun büyük bir önemi vardır.

Oyunlar bizleri hayata ve geleceğe hazırlar. Oyunlar sayesinde hayatın bir çok kuralını öğreniriz. Oyunlar, hayat hakkında adeta bir tür “simülasyon” yapar. Oyun sayesinde paylaşmayı öğreniriz. Karşımızdaki birey ile empati kurma beceresi kazanırız. Başka insanları sevmeyi, onların hakkına saygı göstermeyi öğreniriz. Üzüntüyü, sevinci öğrenir ve daha birçok duyguyu oyunlar sayesinde tadarız.

Oyun, bir başka benzetmeyle hayatın bizler için hazırlamış olduğu bir tiyatro sahnesidir.

Kısacası oyun oynamayı hayatınıza sokmanızı şiddetle tavsiye ederim.

KOSMOS oyunları Almanya Stuttgart ’ta bulunan, çok tutulan bir oyun yayın evi. Sadece oyun üretmekle kalmayıp birçok kitap ve DVD leri de bulunmaktadır. KOSMOS ile ortak bir çalışma içinde olan 700 oyun yazarı vardır. Oyun oynamak Almanların en çok keyif aldığı aktivitelerin başında gelir. KOSMOS’un oyunları birçok farklı yaş kategorisi hitap eder. Bu oyuna gelince, çocuk yaştan gençlere hatta tüm aileye hitap eden bir tarzı vardır.

Hayvanlara karşı ilginiz ve bilginiz varsa sizi de büyüleyeceğinden eminim.

OYUN TÜRÜ:  Hayvanlar alemi.

AMAÇ ve KAZANIM: Hayvanları tüm yönleriyle Biyolojik anlamda tanımak ve keşfetmek.

KAÇ KİŞİLİK: En az 2,  en fazla 8.

OYUN YAŞI: 5 ve üzeri.

OYUN SÜRESİ: 15 dakika.

NASIL OYNANIR: Görevimiz çekmiş olduğumuz hayvan türüne göre elimizde bulunan oyun pulunu o hayvanı simgeleyen özellikteki kartların üzerine oldukça hızlı bırakmak. Oyunda her oyuncu kendine veya takım hâlinde oynar ve koymuş olduğu pul hayvanı gerçekten simgeliyorsa artı puan alır yanlış simgenin üstüne koymuş ise eksi puan alır. Hayvanlara ait cevap anahtarından koymuş olduğumuz simgeyi doğru olup olmadığını kontrol ederiz. Oyunun sonunda en fazla doğru sayıyı almış olan oyuncu veya oyuncular kazanır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin