TÜİK’e Göre En Çok Tercih Edilen Bölümler

0
1455
tüik en çok tercih edilen bölümler

TÜİK’e Göre En Çok Tercih Edilen Bölümler

TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) 2016 yılında en çok tercih edilen bölümleri ve bu bölümlerin iş gücüne katılma oranlarını açıkladı. TÜİK’e göre geçen yıl iş gücüne katılan yüksekokul ve fakülte mezunlarından 6 milyonu iş bulurken, istihdam oranı yüzde 70’i geçti. İstihdam oranı en yüksek meslekler ise veterinerlik, sağlık, hukuk, mühendislik ve eğitim oldu.

2016’da üniversitelerin veterinerlik bölümünden mezun olanlar iş bulmakta zorlanmadı. İşgücüne katılan 55 bin veterinerden 51 bini iş bulurken, veterinerlik bölümünden mezun olanların istihdam oranı yüzde 82’yi geçti. En Çok Tercih Edilen Bölümler aynı rapora göre mühendislik fakültelerinden mezun olan 775 bin kişi iş gücüne katıldı ve bunların % 79’u işe başladı.

Geçen yıl sağlık ve hukuk da gözde ve en çok tercih edilen bölümler arasında girdi. Sağlıkta 426 bin kişi işgücüne katıldı, 399 bini iş buldu; böylece sağlıkta istihdam oranı yüzde 78’e yaklaştı. Aynı şekilde 167 bin hukuk öğrencisi işgücüne katılırken, 157 bini istihdam edildi ve istihdam oranı yüzde 76’yı geçti. Veterinerlik, sağlık, hukuk, mühendislik, eğitim 2015 yılında da gözde mesleklerdendi ve bu 5 branşta istihdam oranı ortalama yüzde 80’ler civarındaydı. İşgücüne katılımın yüksek olduğu bir diğer alan ise eğitim oldu; 995 bin kişi işgücüne katıldı, 909 bini işe buldu.

TÜİK’in araştırması 2016’da işsizlik oranı en yüksek olan meslekleri de ortaya koydu. Buna göre üniversitelerin sosyal hizmetler bölümünden mezun olanlarda işsizlik oranı yüzde 24. Bir diğer branş ise sanat. Geçen yıl sanat bölümünden mezun olan 203 bin kişinin 43 bini istihdama katılamadı ve işsizlik oranı yüzde 21,2 oldu. Benzer bir durum gazetecilik ve iletişim bölümünden mezun olanlar için de yaşandı. Bu bölümden 26 bin kişi mezun oldu ve 5 bini iş bulamadı. Geçen yıl iş gücüne en çok katılım ise iş yönetimi alanında oldu. Üniversitelerin iş yönetimi bölümünden 1 milyon 967 bin kişi mezun olurken, bunların 1 milyon 696 bini iş bulabildi ve istihdam oranı yüzde 70’e yaklaştı.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin