Tutmayın Beni, ASTRONOT Olacağım! – Halit MİRAHMETOĞLU

0
639
astronot

Tutmayın beni, ASTRONOT olacağım!

Çocukların  ilgisini en çok çeken 10 mesleğe baktığımızda “Astronot” olma isteğinin her zaman ilk sıralarda olduğunu görüyoruz. Pilot, polis, itfaiyeci, doktor, avukat gibi bilindik mesleklerin eğitim sürecini az çok biliyoruz, peki astronot olmak için hangi bölümde okumak lazım?

Pek çok dilde “Astronot” kelimesi yer etmişken, Rusların “Kozmonot” kelimesini , Çinlilerin ise “Taykonot” kelimesini kullanmayı tercih ettiklerini görüyoruz. Türkçe karşılığının ne olduğu konusunda henüz bir fikir birliğine varılmadığı için bu yazıda astronot kelimesini kullanmayı tercih edeceğim.

Astronot olabilmek için uluslararası uzay sınırı olarak tanımlanan 100 km yüksekliğe ulaşmalıyız. Günümüz yolcu uçaklarının en fazla yaklaşık 10 km irtifada uçtuklarını düşündüğümüzde, astronotların yer çekimine karşı yaptıkları yolculuk  daha iyi anlaşılabiliyor. An itibari ile 3 Amerikalı, 2 Rus ve 1 İtalyan astronotun bulunduğu uluslararası uzay istasyonunun irtifası ise yaklaşık 400 km.

Bugüne kadar 37 ülkeden yaklaşık 550 astronot yörüngeye çıkma şansı buldu. Bu 37 ülkenin 26’ sının sadece bir astronotu bulunurken insanlı uzay programlarında mesafe kaydeden ülkeler listesinin başında pek tabii ABD ve Rusya var.

ülkelere göre astronot sayilari

İnsanlı uzay programlarının en başlarında özellikle zorlu koşullara fiziksel olarak dayanıklı test pilotları seçilirmiş. Ay üzerinde yürüme şerefine nail olan Apollo11’in yaşayan efsanesi Buzz Aldrin işte bu ilk astronot neslinden. Kore savaşında pilot olarak görev yapıp, binlerce saat uçuş tecrübesi kazandıktan sonra Gemini programına seçilen astronot, Gemini12’de yaklaşık 4 gün yörüngede görev yaptı. Neil Armstrong’la beraber Ay üzerindeki görevleri sırasında ise 8 günden fazla uzayda kaldı.

halit mirahmetoğlu neil armstrong

Hem bir asker hem de bir bilim insanı olan Sunita Williams doğa bilimleri üzerine lisans ve mühendislik yönetimi üzerine yüksek lisans derecesine sahip. Toplamda 321 gün uzayda geçiren Williams, 50 saat 40 dakika mekik dışında uzay yürüyüşü yapma rekorunu da elinde bulunduruyor. EVA (Extra Vehicular Activity) adı verilen uzay yürüyüşünü, uzay ortamının insan vücudu üzerindeki zorlu etkileri ile mücadele ederken verilen görevi yerine getirme kararlılığı ile toplamda 7 kere yapmış.

halit mirahmetoğlu 2

İnsanlı uzay uçuşları daha güvenli hale geldikçe astronot seçiminde sadece fiziksel dayanıklılık gerekliliği, yerini farklı deneyleri yörüngede yapabilecek bilimsel yeterliliklere bıraktı. NASA Ames’de ders verme şansına sahip olduğum Koreli astronot So-yeon Yi ise bir asker değil. Makine yüksek mühendisi olan astronot sonrasında Biyo-teknoloji alanında doktorasını tamamladı. Aynı zamanda bir MBA derecesine sahip. Uluslararası uzay istasyonunda bulunduğu yaklaşık 11 gün süresince Kore için 18 bilimsel deney gerçekleştirdi.

halit mirahmetoğlu astronot

NASA, ESA, JAXA, CSA gibi uzay ajansları kendi ülke vatandaşları arasında açtıkları başvuru süreci ile astronot kabul ederek gerekli görevler için eğitiyorlar. Çok farklı bilim dallarında uzmanlaşmış astronotlar var. Bilgisayar, havacılık, uzay, makina, elektronik gibi mühendislik dallarının yanı sıra; biyoloji, fizik, astronomi, kimya  gibi temel bilimlerden, insan vücudu üzerine yapılan deneylerde de tıp eğitimi almış astronotlardan yararlanılıyor. Kısacası okuduğunuz bölüm değil, kendinizi ne kadar iyi yetiştirdiğiniz önem arz ediyor. Tanışmış olduğum tüm astronotlar insan canlısı; sorunlara değil çözümlere odaklanan, takım çalışmasının bilincinde, meraklı ve yaşam dolu insanlardı. Düşünsenize yerden 400 km yükseklikte saatte 28.000 km hızla giden uluslararası uzay istasyonunda bir sürü milletten astronotla beraber aynı havayı soluyarak görevinizi tamamlamanız gerekiyor. En ufak bir hatanız herkesin canına mal olabilir. İşte bu nedenle, bu zorlu  koşullara fiziksel ve zihinsel olarak odaklanabilecek kişiler pek çok testten sonra astronot olmaya hak kazanırlar.

Malumunuz olduğu üzere ülkemizin henüz bir astronotu yok ve henüz insanlı uzay programını başlatmış değil. Space X gibi Amerikan şirketlerinin fırlatma konusunda ulaştığı gelecek vadeden teknolojiler göz önüne alındığında, insanlı uzay uçuşlarının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını ön görebiliriz. Eninde sonunda ülkemizden de astronotlar çıkacaktır. Bakın Mustafa Kemal Atatürk 1936’da ne demiş: “Bir gün insanoğlu tayyaresiz de göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize haber yollayacaktır. Bu mucizenin gerçekleşmesi için 2000 yılını beklemeye gerek kalmayacaktır. Gelişen teknoloji daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise, Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”

Çok çalışın gençlik! Ne yaparsanız yapın en iyi şekilde yapın. Gökyüzünüz açık olsun…

 

[Toplam:19    Ortalama:4.7/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin