2017 Yılının Bilimdeki En Önemli 10 Buluşu

0
441
buluşkar

Bilim insanları, her yıl atom altı parçacıklar kadar küçük veya evren kadar büyük ögelerle yeni buluşlar yapar. 2017 yılı, büyüyen organlar için insan hücresi rejenerasyonundan yapay rahimde gövde bulan bir hayata kadar birçok buluşla bir bilim kurgu geleceğine giriş yaptığımızı gösterdi. Dünyadaki araştırma ekipleri ve bilim insanları bu gelişmeleri gerçekleştirmeye uğraşıyorlar. Siz, bu yazıyı okurken yarının dünyası yeniden şekilleniyor. Bir dakikanızı ayırın ve bu insanların çabalarına şahit olun. İşte 2017 yılının en ilginç bilimsel keşiflerinin 10’u:

1. Yapay Rahimde Kuluçkaya Yatırılan Yavru Kuzu

Bilim insanları, aşırı prematüre kuzuları sıvı dolu torbalarda rekor bir süre olan dört hafta boyunca tutabilmeyi ve normal şekilde geliştiklerini gözlemlemeyi başardı. Diğer araştırma grupları da birkaç yıl önce benzer şeyler yapmıştı ancak bu sefer torbalara kuzunun kendi kalbi güç sağladı. Her bir kuzu, umblikal kordondan özel bir oksijenasyon makinasına kan pompalanan bir sisteme dayalı sıvı dolu bir torbada hayatta kaldı. Nisan ayı itibariyle kuzulardan en az biri hâlâ hayattaydı.

Geliştirilen bu sistemi tasarlayan bilim insanları, amaçlarının anneyi doğum sürecinden çıkarmak değil, insanda 23 haftalık aşırı prematüre bebeklerin daha güvenli bir doğum yaşına gelmesine yardım etmek olduğunu belirtti. Henüz insan kullanımına hazır değil -kuzular ve insanlar çok farklıdır ancak bir gün yüksek teknolojili Ziplock’ta normal doğum zamanına ulaşan prematüre bir bebeği duyarsanız şaşırmayın.

2. Havadan Su Üreten Yeni Buluş

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve MIT’deki araştırmacılar, havadan nasıl su elde edileceğini buldular. Cihazları, %20 gibi düşük bir nem oranına sahip hava koşullarında suyu havadan çekiyor. Güneş enerjisi ile çalışan cihaz, su buharını ayırmak için zirkonyum ve fumarattan yapılmış metal-organik bir sistem içeriyor. Prototip, % 20 -% 30 nem olan bir alanda 12 saat içinde yaklaşık üç litre su çekti. Bilim insanları, bu buluşun temiz suya erişimi az olan alanlara fayda sağlayacağına inanıyor.

3. Bilim İnsanlarının İlk Kez Düzenlediği İnsan Embriyosu

ABD’li bilim insanları, CRISPR adlı bir gen düzenleme aracını kullanarak ilk kez canlı bir insan embriyo DNA’sını başarıyla düzenledi. CRISPR “kümelenmiş düzenli aralıklı kısa palindromik tekrarlar” anlamına gelmektedir. Bu bakteriyel savunma sistemi, CRISPR-Cas9 genom düzenleme teknolojisinin temelini oluşturmaktadır.

Bilim insanları, geliştirilmiş ancak yerleştirilmemiş embriyolarda hipertrofik kardiyomiyopati adı verilen bir kalp rahatsızlığına neden olan genetik bir mutasyonu düzeltmek için bu aracı kullandılar. Çin’de birkaç yıl önce yapılan benzer araştırmalar da başarılıydı. Bilim insanları bebeği etkili bir şekilde “düzenleyebilirken” bu, beklentisi olan her anneye yönelik değildir. Ulusal Bilimler Akademisi ve Ulusal Tıp Akademisi, CRISPR’nin sadece ciddi hastalıkları ortadan kaldırmak için kullanılmasını istiyor.

4. Bilim İnsanları Hidrojeni Metale Döndürmenin Yolunu Buldu

Harvard Üniversitesinde çalışan bilim insanları, tüm elementlerin en hafifi hidrojeni metale nasıl dönüştüreceklerini buldular. Bu, araştırmacılar tarafından yaklaşık 100 yıldır üzerinde çalışılan bir konuydu ve sonunda başarıya ulaşıldı.

Uzmanlar, bu yeni keşfin modern dünyada devrim yaratabileceğini söylüyor. Metalik hidrojen, daha hızlı süper bilgisayarlara, havada uçan demiryollarına ve enerjide, roketlere güneş sistemimizin derinliklerine kadar gidecek şekilde güç sağlayacak ilerlemelere imkan sağlayabilir.

Profesör Isaac Silvera: “Metalik hidrojen yapmak için muazzam miktarda enerji gerekiyor. Onu moleküler hidrojene geri döndürürseniz, bu enerjinin tamamı serbest bırakılır, bu onu insanın bildiği en güçlü roket itici haline getirir ve roket alanında devrim yaratabilir. Bu, kolayca dış gezegenleri keşfetmenize izin verebilir.” dedi.

Hemen çok heyecanlanmayın. Bilim insanları, keşfin büyük bir adım olduğunu söylerken onların kullandıkları örnek son derece küçüktür. Daha fazla test, daha büyük miktarlarda hidrojenin, metal haline dönüştürülüp dönüştürülemeyeceğini belirleyecektir.

5. İnsan Kalp Dokusuna Dönüştürülen Ispanak Yaprağı

Yapılan birkaç deneyde bilim insanları, ıspanak yapraklarını, bitki hücrelerini soyup çıkaran bir deterjan çözeltisi ile sıvadılar ve bu yapraklarda, atan insan kalp hücresi ürettiler. Araştırmacılar, bunu kanıtlayan çalışmada bir gün kalp krizi geçiren hastaların tedavisine yardımcı olması adına ıspanak yapraklarının sağlıklı kalp kası katmanları üretmek için kullanılabileceğini belirtti.

Ispanağı, büyüyen hücreler için böylesine iyi bir iskele yapan şey nedir? Araştırmacılar cevabın, bitki hücrelerinin soyulup çıkarıldıktan sonra geride kalan selüloz yapısı olduğunu söylediler. Araştırmacılar, bu çalışmalarında “Selüloz biyouyumludur [ve] kıkırdak doku mühendisliği, kemik dokusu mühendisliği ve yara iyileşmesi gibi çok çeşitli rejeneratif tıp uygulamalarında kullanılmaktadır.” diye yazdılar. Ekip, ıspanak yaprağının damarlarına sıvı dökerek kan ve oksijeni gelişen dokulara iletebileceklerini düşünüyor. Bu gelişen araştırmayı mutlaka takip edin!

6. Bilim İnsanları Domuzlarda İnsan Organı Yetiştirmeye Bir Adım Daha Yakın

Rejeneratif tıp alanında büyük adımlar atıldı. Wake Forest Rejeneratif Tıp Enstitüsü şu anda yapay olarak üretilen insan dokusunun ve hatta bir laboratuvarda organların gelişiminin hızlandırılması için projelere öncülük ediyor. Bu yeni girişimler bir gün sinir hasarını onarabilir ve hatta nakil için bütün bir uzvu veya organı geliştirebilir.

Kaliforniya’nın La Jolla’daki Salk Enstitüsündeki bilim insanları, domuzlarda insan organlarını üretmeye bir adım daha yaklaştıklarını söyledi. Yaptıkları son araştırmada, domuz embriyolarında insan hücreleri geliştirdiler. Bilim insanları, bu gelişimin hastalıkların incelenmesine ve farklı ilaçların geliştirilmesine yardımcı olabileceğini söylüyorlar. Hatta insan organı bağışında etken olabilir.

7. Bilim İnsanları Işınlanmaya Bir “Kuantum” Sıçraması Kadar Daha Yakın

Çin’deki bilim insanları ilk defa, foton denilen ışık parçacıklarını, aynalar ve lazerler kullanarak yeryüzünden uzaya ışınladı. Bu, dünyadaki enerji ve bilgiyi harekete geçirme şeklini değiştirebileceğini söyleyen kuantum fizikçileri için büyük bir başarıydı; yepyeni bir kuantum programlamasına yol açabilir. Bu türdeki süper hızlı bir kuantum internet, daha güvenli, daha hızlı ve hacklenmeye karşı hemen hemen tamamen kapalı bir iletişim türü olacaktır.

8. Alkol Bağımlılarına Yardımcı Olabilecek Yeni Bir İlaç

Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezindeki araştırmacılar, aşırı alkol alan insanlara yardımcı olmak için yeni bir yol keşfettiklerini söylüyor: bir hap.

Bilim insanları, hafif, ölçülü ve ağır içicilerin genomlarını inceledi. Araştırmalarını belirli bir gen üzerine yoğunlaştırdılar ve genin içinde değişkenlik olanların diğerlerinden önemli ölçüde daha az alkol aldığını keşfettiler. Araştırmacılara göre genin kendisi, muhtemelen, insanın alkolle tanışmasından itibaren binlerce yıllık sürede evrimleşmiş. Test sırasında değişkenlik hormonu verilen fareler, alkolden daha fazla su içme eğilimindeydi. Kontrol grubundaki farelerde ise daha fazla alkol içme eğilimi vardı.

Bilim insanları, şu anda o gene bağlı değişkenlik hormonunu alarak insan için bir ilaç üretiyor. Bu insanlar, yeni keşiflerinin alkoliklik ve aşırı alkol tüketme ile mücadelede hükümetlere yardımcı olacağı konusunda umutlu.

9. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Yardımıyla Bulunan Beş Yeni Parçacık

16 Mart’ta Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı (LHC) kullanan bir grup bilim insanı, tek bir analizde beş parçacıktan oluşan yeni bir sistem keşfetti.

Dünyamız ve ötesindeki parçacıkların fiziğini yöneten kuantum teorileri, anlayışımıza yeni bir pencere açtı. Bu keşif, kuantum teorisi, evrendeki en erken anlar hakkındaki ipuçlarını ve kuarklar ile çok kuarklı haller arasındaki ilinti konusundaki anlayışımızı geliştirmiştir.

10. Bilgisayarlar, Kuantum Geleceğine Bir Miktar Daha Yakınlaştı

Kuantum bilgisayarlar, hayatınızı anlamlı bir şekilde etkilemenin çok uzağında ancak 2017, kuantum bilgisayar sistemlerinin ilk günleri için önemli bir yıl oldu.

Bütün bilgisayarlar, bitler veya bir ve sıfır serilerini işleyen donanım sistemleri üzerine çalışır. Kuantum bitleri veya başka bir deyişle qubitler, bilgisayarda bir hesaplama yapılırken uygulanan bir olasılıkla bir ve sıfırı aynı anda eşitler, daha sonra siz cevabı okurken bir veya sıfır değerinin birini alır. Bir gün bu bilgisayarlar, moleküllerin davranışlarını taklit etmek, çok sayıda hareketli parça olan senaryoları en iyi duruma getirmek (en iyi trafik kalıplarını bulma gibi) ve muhtemelen güvenli verilerin saklanma biçimini kırmak için iyi olabilir.

IBM, şimdi müşterilerine, mutlak sıfıra yakın bir yerde tutulan bir seri elektronik aksamı bulunan çiplere dayalı 22 qubit kuantum işlemcisini sunuyor. 50 qubitlik sistem ise yolda. Başka bir IBM makinesi, berilyum hidrid kadar büyük molekülleri taklit etmeyi başardı. Başka iki ekip gerçek genel amaçlı kuantum bilgisayar olmamalarına rağmen fizik keşifleri yapan 51 ve 53 kubit kuantum makinelerini açıkladılar.

Kuantum bilgisayarlar henüz herhangi bir görevde normal bilgisayarları kesin olarak geçmiş değil ancak Google’ın 50 qubitlik bir makineyi bu “kuantum üstünlüğünü” göstermek adına klasik olarak zor ancak çözülmüş bir problem üzerinde test etmek üzere olduğu konusunda dedikodular dönüyor.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin