Akıllı Telefonlar Gençlerde İntihar Eğilimi Yaratıyor!

0
388
akıllı telefon

Ortaokul çağındaki pek çok kız, kendine acı çektiriyor. Uzmanlar bunun akıllı telefonlardan kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Acil servis hasta ziyaretlerine ilişkin 15 yıllık bir çalışma, ülkenin genç kız ve kadınları arasında, özellikle de ortaokul çağındaki genç kızlarda, duygusal çekişme belirtilerini ortaya koyuyor.

Yeni verilere göre kendine acı çektiren 10-14 yaş arası kız öğrencilerin acil servis ziyaretleri, 2008’den önce nispeten istikrarlıydı ancak o tarihten bu yana hızla arttı. Bazı uzmanlar, bu durumun sebebini kızların akıllı telefonlara erişimleri ve internet zorbalığına maruz kalmaları olarak belirtse de genç yaşlarda kendini yaralama oranının niçin yükseldiği açık değil.

American Medical Association dergisi, salı günü Hastalık Kontrol-Önleme Merkezleri ile Ulusal Yaralanma Kontrol-Önleme Merkezleri tarafından toplanan verilere göre zehir alımı, kendini kesme ve aşırı doz ilaç alımı gibi kendine zarar verme davranışlarının, 2015’te 10-24 yaşları arasında ölümlerin ikinci en önemli nedeni olan intiharın güçlü göstergelerinden olduğunu bir mektupla bildirdi.

Hem genç kızlar hem erkekler için intihar oranları yükselişte ancak verilere göre, 10-24 yaşları arasındaki erkek çocuklarının ölümcül olmayan yaralanmalar sonucu acil servis ziyaretlerinin sayısı son yıllarda istikrarlı bir seyir izlerken, bu yaş grubundaki kız çocuklarının ziyareti yükseliyor.

Yeni verilere göre bazı kadın ve kızlar keskin nesnelerle yaralanmalar sebebiyle tedavi edilmesine rağmen, çoğu hap veya zehir alımı ile servislere başvurdu. 2009’dan 2015’e kadar, ölümcül olmayan kendini yaralamalar nedeniyle acil servislere başvuran 10-24 yaşlarındaki kızların sayısı yılda % 8.4 oranında arttı.

2001 yılından 2015’e kadar ülke çapında 66 hastane acil servisinde tedavi edilen ölümcül olmayan yaralanmalara yönelik ilk kez yapılan ziyaretler incelendi. Associated Press’e göre, bu yıllarda kendini yaralayan 29.000 kız ve 14.000 erkeğe müdahale edildi. Uzmanlar, bütün yaralanmaların kasıtlı olmasına rağmen hepsinin intihar girişimi olmadığını belirtiyor. (Gençlerin intihar girişimlerini önceden tahmin etmek oldukça zor. Bu nedenle bazı uzmanlar yardım arayışıyla makinelere yöneliyor.)

CDC’ye göre veriler gençlerin, özellikle kızların intihar oranlarıyla-ki 2015’te 40 yılın en yükseğiydi- uyumlu. Geçtiğimiz on yılda, intihar oranları genç kızlar arasında iki katına çıktı ve genç erkekler arasında % 30 arttı.

2001-2005 yılları arasında, 10-14 yaş arası kızlar kendine zarar verdiği için nadiren acil servis bakımına ihtiyaç duyuyordu. Her 100.000 kişiden yaklaşık 110 kız, o sırada kendi kendini yaralamalar nedeniyle hastaneleri ziyaret etti. AP’ye göre 2009’dan sonra bu yaralanmalara yönelik acil servis ziyaret oranı, 20-24 yaş arasındaki kadın oranıyla eşleşmeye başladı – her 100.0000 kadında neredeyse 318.

2015’te kendine zarar verme sonucu acil servise başvurma oranı en fazla daha büyük genç kızlar arasında, 100.000’de yaklaşık 633 ziyaret. AP’ye göre, orandaki bu artış 2008’den sonra daha yavaş.

Bazı araştırmalar, gençler arasında kendine zarar vermenin ve intiharın yükselişinin , 1995 sonrası doğanların zihinsel sağlık sorunlarına milenyumlulardan daha eğilimli olmasından kaynaklanabileceğini gösteriyor. Bunun en muhtemel nedeni akıllı telefonun yükselişidir, diyorlar.

Diğer araştırmacılar, son durgunluk kökenli finansal baskının bir etken olabileceğini söylüyor ancak San Diego Devlet Üniversitesi psikoloji profesörü Jean Twenge bunu reddetti. Twenge, 2010 ile 2015 yılları arasındaki istikrarlı bir ekonomik büyüme dönemi yaşandığından ekonomi veya gelir eşitsizliği etkilerinin pek olası olmadığını Washington Post’ta yazdı. Gençlerin ödevlerle uğraşma süreleri 2010-2015 yılları arasında önemli oranda değişmedi, dolayısıyla akademik stres de depresyonun olası bir nedeni değil. Bunun yerine, Twenge akıllı telefonlara işaret ediyor. Akıllı telefonlara sahip olma oranı, genç depresyon ve intiharının yükselmeye başladığı 2012 yılında % 50’yi geçti. Pew Araştırma Merkezine göre, 2015 yılında gençlerin % 73’ünde akıllı telefon vardı.

Twenge araştırmasında, çevrimiçi olarak günde beş saat veya daha fazla saat geçiren gençlerin, günde yalnızca bir saat harcamış gençlere göre depresyon veya intihar planı oluşturma gibi en az bir intihar risk faktörüne sahip olma olasılığının yüzde 71 daha fazla olduğunu tespit etti. İntihar riskinin genel olarak günde iki saat veya daha fazla çevrimiçi vakit geçirilmesiyle arttığını yazdı.

Twenge, her neslin gençlerinin zihinsel sağlık sorunlarıyla karşılaştığını belirtti. Genetik yatkınlık, aile ortamları, zorbalık ve travma ortak faktörlerdir. “Ancak normalde zihinsel sağlık sorunlarına sahip olmayacak bazı savunmasız gençler uzun ekran karşısı saatleri, yetersiz yüz yüze sosyal etkileşim, uykusuzluk veya üçünün birleşimden ötürü depresyona girmiş olabilirler.” diye yazdı.

Kaynak: Washington Post

Çeviri: DELİ Bilim & Sanat 2016 Mezunu Aslı NİNAT

Haberin İngilizcesi için www.deli.com.tr

[Toplam:5    Ortalama:4.8/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin