Müthiş Keşif: Ay’da Yaşam Mümkün Olabilir!

0
474
ayda yaşam mümkün mü

Ay’da yaşam mümkün mü? Bilim insanları yüzyıllardır Ay’da insan kolonileri olmasının hayalini kuruyordu. Japon uzay ajansı, Ay yüzeyinin altında astronotlara keşif üssü olabilecek kocaman bir mağara keşfettiğini açıkladıktan o sonra bu hayale daha yaklaşmış olunabilir.

Keşif, Japon Selenological ve Mühendislik Keşif uydusu ile birkaç ülkenin daha ABD’nin ardından Ay’a insanlı görevler düzenleyeceğine (insan göndereceğine) dair bir kanıt sunuyor.

Uzay mekiği bir radar sistemi kullanarak 50 metre genişlik ve 50 metre derinliğe sahip bir giriş buldu, gözlemler daha geniş bir delik de olabileceğini gösterdi. Bu hafta Japon Keşif Ajansı (JAXA) radyo dalgaları kullanarak deliği inceleyip mağaranın varlığını kanıtladı.

Adını bir Japon peri masalındaki Ay Prensesi’ nden alan mekik Kaguya’ ya göre yarık 50 km uzunluk ve 100 metre genişliğiyle yapısal olarak sağlam duruyor ve kayalarının su veya buz barındırıyor olması mümkün. Bu buz veya su da yakıta dönüştürülebilir.

JAXA mağaranın, Ay’ın yakın yüzündeki Marius Tepeleri olarak bilinen volkanik bir tepenin altında yer alan 3.5 milyar yıl önce volkanik aktivite sonucu oluşmuş bir lav tüneli olduğuna inanıyor.

JAXA’da araştırmacı olan Junichi Harumaya, perşembe günü AFP’ye bu bölgeler hakkında daha önceden de bilgi sahibi olduklarını ama onların lav tünelleri olduklarını düşündüklerini söyledi.

Uzay ajansı, keşfedilen bu mağaranın astronotları ve onların eşyalarını gün içinde ortalama 107 ℃ ve geceleri ortalama -153 ℃’ yi bulan sıcaklıklardan, aynı zamanda Güneş’in ultraviyole ışınlarından kaynaklanan radyasyondan koruduğu için oranın bir üs olarak kullanılabileceğini açıkladı.

Harumaya: “Mağaranın içini henüz görmedik ama mağarayı keşfettikçe daha çok detayı öğreneceğimiz konusunda umudumuz fazla.” dedi.

Keşif, Apollo 11’den neredeyse yarım yüzyıl sonra bazı ülkelerin Ay’a astronot gönderme planlarını hızlandıracak.

JAXA ilk defa 2030 civarında, büyük ihtimalle uluslararası bir görev olarak, Ay’a bir astronot göndermeyi amaçladığını açıkladı.

Bir diğer işaret de ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki üstünlük elde etmek amaçlı soğuk savaşın bir Asya uzay savaşı ile yer değiştirmesidir. Çin hırslı olduğu Ay ve Mars keşif programının bir parçası olarak 2036 civarında kendisinin ilk insanlı Ay görevini yapmak istediğini söyledi. Geçtiğimiz yıl Çin nihayet/bu neticede Ay’da bir koloni yaratmaya dair planları olduğunu açıkladı.

Çin’in Ay ve Mars görevlerindeki baş tasarımcısı Wu Weiren BBC’ye: “İleriye dönük amaçlarımız arasında keşfetmek, iniş yapmak ve yerleşmek var. Biz (astronotlarımızla) Ay’a inip orada daha uzun bir süre kalarak, bir araştırma üssü kurmak istiyoruz.” dedi.

Rusya da 2030 civarında Ay’da başlangıç olarak dört kişilik bir koloni kurmayı umduğunu söyledi.

Çin, Rusya, Hindistan ve ABD daha önce Ay’a başarılı insansız inişler yapmışlardı ama ABD Ay yüzeyine insan indiren ilk ülke oldu.

Kaynak: The Guardian, JAXA

Çeviri: DELİ Bilim & Sanat Lise 2. Sınıf Öğrencileri Sergen Gönenç & Atakan Topuzoğlu

Haberin İngilizcesi için www.deli.com.tr

[Toplam:21    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin