Binicilik – İki Canlının Birlikte Yaptığı Tek Olimpik Spor Dalı

0
205
binicilik

Binicilik, iki farklı canlının birlikte yaptığı, kadın ve erkeğin eşit yarışabildiği tek olimpik spor dalıdır. Disiplinin, kalitenin ve estetiğin mükemmel uyumudur. Ortak bir amaca odaklanan ve bu amaca ulaşmak için birlikte hareket eden iki farklı canlının uyumunu, karşılıklı sevgi ve güvenini sergileyen tek spor dalıdır.

Sahada sadece atla binici yarışsa da, arka planda antrenörü, veterineri, nalbantı ve seyisiyle büyük bir ekip yer alıyor. Her ekip çalışmasında olduğu gibi, zincirin en zayıf halkası kadar güçlü oluyorsunuz. Dolayısıyla ekibin her üyesinin eğitilmesi ve geliştirilmesi büyük önem taşıyor.

Hippoterapi

Atla tedavi diye Türkçeye çevrilebilecek hippoterapi, atları bir “terapist” gibi kullanarak yapılan bir tedavi şeklidir. Özürlü kişilerde kavrayışa ait, fiziksel, duygusal, sosyal öğrenmeye ve davranışa yönelik hedefleri olan bir tedavi türüdür. 20. yüzyılın başlarında 1. Dünya Savaşı’nda yaralı askerlerin tedavisinde atların kullanılmıştır. İngiltere, Almanya, İsviçre, Amerika ve daha pek çok ülkede bu tedavi biçimi yaygın kullanılmakta; ” The British Riding for the Disabled Association (RDA)” adıyla 1969 yılında İngiliz kraliyet ailesinin destekleriyle kurulan birliğin özürlüler için binicilik eğitim programları şekillendirerek çeşitli yarışmalar tertip ettiği bilinmektedir. Bu tedavi metodu uygulanırken tıp doktorları, psikiyatr ile psikologlar, fizik tedavi uzmanları ile fizyoterapistler, meşguliyet tedavisi, konuşma tedavisi uzmanları ve binicilik öğretmenleri yapılacak tedavinin şekline ve özürlü şahsın durumuna göre aynı ekip içinde yer alabilmektedir. Bu ekibe ayrıca gönüllüler, davranış bilimcileri de zaman zaman katılır.

Hippoterapi esnasında, atın ritmik hareketleri hastanın sinir sistemini düzenliyor. Bunun doğada yapılması, kişinin iyi konsantre olmasını ve tedavinin amacına daha çabuk ulaşmasını sağlıyor. Hippoterapi sayesinde hastanın düzgün duruş ve denge reaksiyonları gelişiyor. Atla kurulan duygusal ilişki ve sporun doğal ortamda yapılması, terapinin etkisini arttırıyor.

Türkiye’dde de, hippoterapi tedavisi her gün ilerliyor. Atla terapi eğitmenlerinin yetiştirilmesi önemseniyor. Biniclik Federasyonu, çok önemli bu tedavi biçimini ülkemizde de yerleştirmek için çalışıyor; bedensel ve zihinsel engellilerin topluma kazandırılması adına, hippoterapi yönteminin uygulandığı mekanların ve eğitmenlerin sayısının artırılmasını hedefliyor.

Biniciliğe başlamanın yaşı yok!

Biniciliğe, çocuğunuzu 5 yaşında, ponylere bindirerek (midilliler) başlatabilir veya istediğiniz yaşta kendiniz ata binerek başlayabilirsiniz. Ağırlıkla İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alan atlı spor kulüplerinde hem çocuklar hem büyüklere uygun şartlarda binicilik eğitimi veriliyor. Bu spora başlarken at satın almaya gerek yok, sadece binicilik kıyafeti ve 1 tog (koruma kaskı) almanız yeterli. Çok makul ücretlerle ata binebilirsiniz.

Çocukların binicilikle erken yaşta tanışmaları, spor yapmanın yanı sıra bir canlının sorumluluğunu da taşımaları onları pek çok açıdan geliştiriyor. Sorumluluk, disiplin, ekip çalışmasına yatkınlık ve karşılıklı güven duygusunun gelişmesi, çocuğun önemli kazanımlar arasında yer alıyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin