Elon MUSK’ın Mesafeleri Kaldıran Çılgın Projesi

0
236
elon musk seyahat devrimi

ABD’li iş adamı Elon Musk, Avustralya’da düzenlenen Uluslararası Uzay Yolculukları Kongresi’nde SpaceX’in çatısı altında gerçekleştirilecek yeni projesini açıkladı. Proje dünya üzerinde iki nokta arasındaki seyahat süresini 1 saatin altına düşürmeyi hedefliyor. Musk, günümüz teknolojisi ile Londra ile Newyork arası 8 saat sürerken SpaceX’in “Big F… Rocket” adını verdiği projeyle 29 dakikaya düşeceğini söyledi.

Projenin başlangıç tarihi olarak 2018 yılına işaret eden Musk, “Big F… Rocket”in ilk yolculuğu içinse 2022 yılını hedeflediklerini söyledi.

Mars seyahati için de açıklamalar yapan Musk: ” 2024 yılında ikisi insanlı 4 uzay mekiği göndermek istiyoruz. Bu zamana kadar Mars’a bir ‘sentetik yakıt fabrikası’ kurarak Dünya’ya dönüşü mümkün kılacak yakıtı kızıl gezegende üretmeyi planlıyoruz.” dedi.

Mars’a yapılacak seyehatler için tasarlanan insanlı roketlerin her birinin, 100’er kişi taşıma kapasitesi bulunacağını ifade eden Musk, 40 ile 100 yıl arasında Mars’taki insan nüfusunun 1 milyon olabileceği konusundaki öngörülerini dinleyicilerle paylaştı. Musk, Mars’ın yanı sıra Ay’a da bir uzay üssü inşa edilebileceğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere SpaceX yeniden kullanılabilen “Falcon9” roketi ile 16 başarılı kalkış ve iniş gerçeştirdi. Şirketin bir diğer başarılı projesi “Dragon” roketiyle de Dünya’nın yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay Üssü’ne kargo götürüp, getirebiliyor. Şirket 2017 Kasım ayında ise “Heavy” adlı bir diğer roketinin ilk denemelerine başlayacak.

[Toplam:3    Ortalama:4.7/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin