En İyi Hukuk Fakültesi: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

0
312
en iyi hukuk

En İyi Hukuk Fakültesi: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) hukuk eğitimindeki standartları belirlemek amacıyla başlattığı “ölçme-değerlendirme” çalışmaları sonunda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye’deki en iyi hukuk fakültesi seçildi. Listede 2. sırayı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 3. sırayı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi aldı. Listede ilk10’da 8 devlet üniversitesi yer aldı.

Türkiye’deki hukuk fakültelerinin dekanlarının katılımıyla yaklaşık 3 yıldır yürütülen çalışmaya, 73 hukuk fakültesinden 54’ü katılırken 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla kurulan komisyon, bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğine dair ölçütleri belirledi. Çalışmaya, son şekli ise YÖK ile yapılan ortak çalışma sonrasında verildi.

TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu şunları söyledi:

“Kontrolsüz şekilde açılmış ve sayısı her geçen gün artan hukuk fakültelerinin pek çoğunun eğitim kalitesi ne yazık ki istenen seviyede değil. Üniversiteye girecek adaylar tercihlerini yapmadan önce önlerinde hukuk fakültelerini objektif ölçülere göre sıraladığımız cetveli bulacaklar. Bu cetvel, hukuk fakültelerinin tercih edilme sıralamasının oluşumunda en önemli etken olacak. Amacımız, üniversite adaylarının daha bilinçli tercih yapabilmelerinde yol gösterici olmak. Ayrıca hukuk fakültelerinin de eksikliklerini görerek kendilerini geliştirmelerini sağlamak.”

İlk 10’daki hukuk fakülteleri:

1 – İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

2 – Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

3 – Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

4 – Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi

5 – Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

6 – Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

7 – Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi

8 – Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi

9 – Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

10 – Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin