Eskrimin Altın Kızlarından 94 Yıllık Tarihi Zafer

0
163
eskrim avrupa şamiyonu

Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenen U23 Eskrim Avrupa Şampiyonasında bugün ülkemiz adına tarihi bir başarı elde edildi. Bayan kılıç takımımız, 94 yıllık eskrim tarihimizdeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu elde etti.

Tablo 8’de Rusya ile karşılaşan takımımız, bir ara 40-30 geriye düştüğü maçın kalan kısmında rakibine sadece iki sayı verdi. Kızlarımız üst üste 15 sayı alarak bayan kılıçta ekol ülkelerden Rusya’yı 45-42 yenip yarı finale yükseldi.

Yarı finalde ev sahibi Belarus’u 45-40 yenen bayan kılıç takımımız, finalde eskrimin beşiği kabul edilen Fransa’yı 45-38 mağlup ederek takım müsabakalarında tarihimizdeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu ülkemize kazandırdı.

Melis Sarıçam, Deniz Selin Ünlüdağ, Iryna Shcukla ve Fatma Zehra Köse’den oluşan bayan kılıç milli takımımız elde ettiği bu şampiyonlukla Türk eskrim tarihine de adını altın harflerle yazdırdı.

Aynı şampiyonada, erkek ferdi kılıç kategorisinde de Enver Yıldırım, ülkemize dün bronz madalya kazandırmıştı.

2017 yılına fırtına gibi giren Türk eskrimi, İbrahim Ahmed Acar’ın geçtiğimiz ay kazandığı Avrupa ve Dünya şampiyonluğunun ardından U23 Avrupa Şampiyonasında bayan kılıçta elde ettiği altın madalya ve ferdi erkek kılıçta Enver Yıldırım’ın kazandığı madalyalarla bu yıl madalya sayısını 4’e yükseltti.

Yazının devamı için;

Kaynak: Türkiye Eskrim Federasyonu

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin