Grafen Boşluğu Gelecekte “Temiz ve Sınırsız” Enerji Sağlayabilir!

0
279
grafen

Araştırmacılar, grafene ait olağandışı bir özellik keşfettiklerini söylüyor ve bu keşif grafenin gelecekte “temiz ve sınırsız” bir enerji kaynağı olabileceği anlamına geliyor. 

Arkansas Üniversitesinden bilim insanları, 2004 yılında ilk kez keşfedilen, tek bir karbon atomu tabakasından oluşan ve  “mucize malzemesi” olarak adlandırılan grafenin hareketini inceledi. Grafen aslında var olmaması gereken iki boyutlu bir materyal olduğu için varlığı biraz şüphe vericidir ancak bu boşluk, grafeni oluşturan karbon atomlarının dalgalanması sayesinde var olabilmektedir. Bu, Brown devinimi olarak biliniyor. 

Physical Review Letters gazetesinde yayınlanan bu araştırmada, Arkansas Üniversitesinden Paul Thibado ve öğrencileri, taramalı tünelleme mikroskobu altında grafenin hareketini gözlemlediler. İnanılmaz derecede küçük ölçeklerde, yalnızca Brown devinimini değil, aynı zamanda grafen tabakasının kendisinin de atomların beraber hareket etmesiyle oluşan daha büyük hareketini buldular. 

Thibado: “Bu, iki boyutlu materyallerin hareketinin hasat edilebilir (harcanabilir) bir enerji kaynağı olarak kullanılmasının anahtarıdır.” dedi. 

Araştırmacılar, genişliği 10 mikron olarak ölçülen bir grafen levha kullanarak, kaybolmadan aralıksız yaklaşık 10 mikrowatt güç üretebildiklerini belirttiler. Bu, temiz ve bir dereceye kadar sınırsız bir enerji kaynağı olma ihtimalini yükseltiyor. 

Bir videoda, Thibado bu hareketin bugün kullandığımız pillerin yerini alabilmesi için nasıl kullanılabileceğini açıkladı. Titreşim Enerjisi Hasatı (Üretimi) adı verilen bir şey yaratarak, iki elektrot arasındaki negatif yüklü bir grafen levhanın nasıl alternatif akım üretebileceğini gösterdi. Thibado videoda şöyle diyor: “Örneğin böyle bir kaynak saatinizi çalıştırsaydı, hiçbir zaman pilleri değiştirmek zorunda kalmazdınız.” diyor ve ekliyor: “Eğer değiştirmek zorunda olmadığınız bir pil alternatifiniz olsaydı, yapabileceğiniz şeyleri hayal edin.”  

Buna ek olarak, bu teknoloji, yalnızca oda sıcaklığında bulunmasıyla elde ettiği sıcaklıktan güç alan herhangi bir nesnenin bilgi gönderme, alma ve depolamasını sağlayacak potansiyele sahiptir. Grafenin, daha gelişmiş güneş pilleri, daha ince televizyon ekranları ve daha pek çok şeyin üretimi  dahil olmak üzere, birçok amaçla kullanılabilme potansiyeli vardır. Grafenin pilin yerini alması fikri, tabii ki cazibesine katkıda bulunacaktır. 

Kaynak

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin