Kişi başına düşen geliri 25 bin dolara çıkarabilir miyiz? Evet, ama nasıl? – Özcan KADIOĞLU

0
48

Hükümet kişi başı geliri 25 bin dolara, ihracatı ise 500 milyar dolara çıkaracağını ve en büyük 10 ekonomi içine girmek için 2011 yılından beri vaatlerde bulunuyor. Bunu gerçekleştirmek için önce sistemin değişmesi, ardından ‘Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi gerektiği, hızlı karar almak için elinde mekanizmaların olması gerektiğini ama sistemin buna müsaade etmediğini söylüyor. Bu yüzden sürekli içerde tartışmalara sebep oluyor. Özellikle son 4 yılda her gün beka sorunu veya bir kurtuluş savaşı verdiğimiz gibi konular gündeme getirilerek yetki istenmekte.

– Kişi başı geliri 25 bin dolara çıkarabilirmiyiz? Evet.
– En büyük 10. ekonomi olabilirmiyiz? Evet.
– İhracatımız 500 milyar dolara çıkarabilirmiyiz? Evet.
Hepsine evet diyorum ama nasıl?
Tabiî ki, meydanlarda boş nutuk atmalarla herkese meydan okumakla bunların gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Bu konuda kişi başı geliri 25 bin dolara çıkarmış ülkeleri inceleyelim. Bunun için ne gerekiyor önce konu başlıklarına bakalım.
Ar-Ge harcaması, teknik personel sayısı, araştırmacı sayısı, yüksek teknoloji ihracatı, ortalama eğitim düzeyi, patent başvuru sayısı, patent başvurularının ticarileşme oranı, kişi başına düşen ihracat, adalet sistemi, vergi sistemi, iş gücüne katılma oranı, kadın işgücüne katılma oranı, PISA sınavı test sonuçları gibi bazı temel parametreleri incelememiz gerekiyor.

İncelemeye alınan ülkeler

Lüksemburg, İsviçre, Norveç, İrlanda, İzlanda, ABD, Singapur, Danimarka, Avustralya, İsveç, Hollanda, Avusturya, Finlandiya, Kanada, Almanya, Belçika, Yeni Zelanda, İsrail, Fransa, İngiltere, Japonya, İtalya, Güney Kore, İspanya

Devamı ve Kaynak

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin