Mermi Çarptığında Elmastan Daha Sert Hale Gelen Grafen Malzeme

0
272
grafen

Bilim insanları, alüminyum folyo kadar esnek fakat bir mermiyi durduracak kadar sert olmasını umdukları ve diyamin diye adlandırdıkları yeni bir malzeme yarattı.

New York City Üniversitesi (CUNY) Gelişmiş Bilim Araştırma Merkezi (ASRC) liderliğindeki çalışma Nature Nanotechnology’de yayınmlandı.

Çalışma, her bir katmanı bir atom kalınlığında olan iki katmanlı grafenin, oda sıcaklığında çarpışmayla birlikte elmas benzeri bir malzeme yapmak için nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Bu tür bir malzemenin suya dayanıklı koruyucu kaplamadan çok hafif kurşun geçirmez zırha kadar birçok olası kullanımı vardır.

ASRC’de fizik profesörü ve projenin baş araştırmacısı Elisa Riedo yaptığı açıklamada: “Bu, elmasın sağlamlığı ve sertliğine sahip yaratılmış en ince tabakadır. Daha önce, grafiti veya tek bir atom grafeni tabakasını test ederken baskı uyguladığımızda çok yumuşak bir tabakayla karşılaşıyorduk ancak grafit film tam iki katman kalınlığında olunca basınç altındaki materyal aniden son derece sert ve en az işlenmemiş elmas kadar katı hale geliyor.”dedi.

Diyamin, basınç uygulanana kadar yumuşak ve esnektir. Basınç uygulandığında çok daha sert hale gelir. Örneğin diyaminin bir kurşunla vurulması halinde bu madde, kurşunun onu delip geçmesini önleyecektir. Bu durum çalışmada ilkin bilgisayar simülasyonları kullanılarak sınanmıştır. Ardından, iki katmanlı grafene basınç uygulamak için atomik bir kuvvet mikroskobu kullanılmış ve hesaplamalarla uyuştuğu görülmüştür.

İlginçtir grafen-elmas geçişinin yalnızca iki tabakalı grafende ortaya çıktığı bulundu. Daha az veya çok katmanın varlığı bu özelliğin açığa çıkmasına yol açmadı.

CUNY’deki araştırma ekibinin bir parçası olan Angelo Bongiorno: “Grafit ve elmaslar tamamen karbondan yapılmıştır ancak atomlar iki malzemede farklı düzenlenmiştir ve bu durum sertlik, esneklik ve elektrik iletimi gibi farklı özellikler sunar.” dedi ve ekledi: “Yeni tekniğimiz, grafiti, belirli koşullar altında bir elmasın yararlı özelliklerini alabilmesi için işlememize izin veriyor.”

Grafen, esasen 2004’te keşfedilen, grafitin tek katmanlı atomlara ayrılmasıyla elde edilen “mucize malzeme”dir. O günden bu yana bilim insanları, temiz enerjiden gece görüş lenslerine kadar birtakım yeni kullanımlar önerdiler ve şimdi görünüşe göre vücut zırhı listeye eklenebilir.

Kaynak

[Toplam:4    Ortalama:3.3/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin