Mezun Olunca Ne Yapacağınıza Karar Verin Bölüm Seçiminizi Ona Göre Yapın – Mahfi Eğilmez

0
291
bölüm seçimi

Sorun ne? (Bölüm Seçimi)

Günün popüler sorusu üniversitede hangi bölümü seçeyim sorusu. Doğal olarak bu soruyu bana soranlar iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin bölümleri arasındaki tercihi soruyorlar. Bu konuda daha önce birkaç yazı yazmıştım. Aynı şeyi yine yazmamak için bunlardan birisini hatırlatmakla yetineceğim. http://www.mahfiegilmez.com/2014/07/iibfde-bolum-secimi.html.

Hangi bölümü seçmeniz daha uygun olur sorusunun yanıtı bu yazımda var. Elbette ki bu benim görüşümü yansıtıyor. Hangi üniversite iyidir sorusunun yanıtını vermek ise kolay değil. Bazen bir tek hoca bütün yaşamınızı etkileyecek kadar önemli katkı yapabilir. Onun için burada kesin bir şey söylemek kolay değil. En kestirme yol; sizin puanınızla gidilebilecek en yüksek puanlı olan üniversiteye gitmektir. Ama bunun yanında o üniversitenin bulunduğu kentin sizin durumunuza uygunluğu, yurt olanakları, burs olanakları vb. de önemli unsurlar.

Üniversite ve bölüm seçerken ileride ne yapacağınıza karar vermeniz de çok önemli. Hatta bana sorarsanız seçimde en önemli konu o.

Önce ne yapmak istediğinize karar verin sonra bölüm seçimi yapın

Bana en çok sorulan sorulardan birisi şöyle: “Mezun olmak üzereyim (ya da mezun oldum) ne yapayım?” Tabii bunun devamı olan birçok soru da var: “Yüksek lisans mı yapayım (yapacaksam hangi alanda yapayım) yoksa sınavlara mı hazırlanayım?” “Kamu kesimine mi yöneleyim özel kesimde bir şirkete mi gireyim?” “Bankaya girmek mi iyidir reel sektör şirketlerine mi?” Daha birçok farklı soru da var ama burada keselim.

Ben Mülkiye’de okurken bölüm seçimi için kafamda şekillenen iki hedef vardı: Asistan kalmak (şimdiki karşılığı araştırma görevliliği) yani akademisyenlik veya Maliye Müfettişi olmak. İkisi farklı hedeflerdi. Yani ikisi için daha farklı çalışma biçimlerinde yoğunlaşmak gerekiyordu. Akademisyenlik için ekonomi – matematik ağırlıklı bir yönelme daha uygun iken Maliye Müfettişliği için ekonomi – maliye – muhasebe – hukuk ağırlıklı bir yönelme gerekiyordu. Seçimlik dersleri bu yönelişe göre almak ve tatillerde eksik olan bilgileri bu çerçevede tamamlamak gerekiyordu. Ama ben ders seçme aşamasına geldiğimizde yani üçüncü sınıfta henüz bu iki meslek arasında tercih yapamamıştım.

O nedenle bütün yükünü göze alarak her ikisinin de sınavlarına girebilecek düzeyde bu alanların tümüne yönelmeyi seçtim. Seçemediğim dersleri de kendim çalıştım. Benim okuduğum yıllarda Mülkiye’de ilk iki yıl ortak dersler okunuyor üçüncü sınıfta bölümler ayrılıyordu. Ben iktisat ve maliye bölümüne gittim. Bugün ekonomi (ya da iktisat) bölümüyle maliye bölümünde okutulanları biz birlikte okuduk. Yani bugünkü tanımla ÇAP yaptık. Hatta ilk iki yılda okuduğumuz hukuk ve siyaset bilimi dersleriyle DAP (dört ana dal programı) yapmış olduk. Dolayısıyla bazı ek çalışmalarla ben mezun olduğumda ikisine de hazırdım. Tabii bu kadar hazırlıkla özel kesimde çalışmaya da hazırdım ama tercihim o değildi. Benim mezun olduğum yıl okulda asistan kalabilmek için doktora derecesi almış olmak koşulu getirilince (bu koşul sadece bir yıl uygulandı) benim için seçenek olarak Maliye Müfettişliği kaldı. Ben de onun sınava girdim ve kazandım.

Buraya kadar şunu anlatmaya çalıştım. Son sınıfa geldiğinizde, mezun olduktan sonra ne yapacağınıza yanıt bulmak için biraz geç kalmış olsanız da aynı soruyu mezun olduktan sonra soranlara göre daha iyi durumdasınız demektir. Yani bu tür planlamaları çok daha erken yapıp ona göre yönelmeniz gerekir.

Yükseköğrenim ve sonrası

Aşağıdaki tablodaki ilk sıra üniversitede okuduğunuz lisans bölümünü gösteriyor. İkinci sütun kamu kesimine gitmeyi planlıyorsanız diğer bölümlerden öğrenmeniz gereken disiplinleri, üçüncü sütun özel kesim şirketlerinde (finans kuruluşları ya da reel kesim kuruluşları)  çalışmayı planlıyorsanız öğrenmeniz gereken disiplinleri gösteriyor. Son sütunda ise akademik kariyer yapmak isteyenlerin hangi alanda yüksek lisans yapmasının daha uygun olacağı yer alıyor.

Bu tabloyu mutlak bir seçenek olarak algılamamanızı sadece benim görüşlerimi yansıtan bir tavsiye tablosu olarak görmenizi özellikle rica ediyorum. Yüksek lisans yapmak isteyen herkes kendi arzusuna, eğilimlerine ve ilgisine göre seçeceği alanda yüksek lisans yapmalı. İlk kural budur.

Bu tablonun son sütunu aynı zamanda ilk sütundaki gibi bir lisans eğitimi almış olanların yüksek lisansta eğer akademik kariyer yapmayacaklarsa yapmaları gereken seçimleri de gösteriyor. Akademik kariyer yapacak olanların lisans alanlarında yüksek lisans yapması en doğru tercih olacaktır.

Yazının devamı…

Mahfi EĞİLMEZ

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin