LİSEYE GİRİŞ SİSTEMİ 2017-Milletle Dalga Geçmeyin!

0
516
milletle dalga gecmeyin

MEB Bakanı, Müsteşar ve bilumum genel müdürleri : “TEOG’u kaldırıp çok sade, çok açık, çok bilmem ne bir sınav yapacağız. Çocuklarımız artık kendilerini harap etmeyecek. Açık uçlu sorular da sorup onları ezberden kurtaracağız, böylece analitik düşünme becerileri çok gelişecek.” dediler. Desinler, deme hakları elbet var ancak bunu deme hakları okullar açıldıktan sonra yok.

Yüzlerce yayınevini milyarlarca zarara uğratmak, kitaplara bir sürü para harcayan velinin parasını çöpe attırmak, öğrencilerin psikolojisini bozmak sosyal hukuk devleti ve onun yöneticilerine yakışmaz. Devlet güven demektir. İnsanlar güvendikleri devletlere yatırım yapar, böyle devletler üzerine gelecek inşa ederler.

Üç ay bekleyecek, sonra sistem açıklayacaksınız. Değişen pek bir şey olmayacak. Açık uçlu soru yok (eyvah gitti analitik düşünme becerisi), soru sayısı tek oturumda artıp süre uzadı (çocuklar yine harap). Sınavla girilecek okul sayısı toplam liselerin %10’u kadar olunca sınava girecek öğrenci sayısı azalmayacak. Her öğrenci ve o öğrencilerden hırslı TEOG anneleri çocuklarını % 10’luk dilimin içine sokmaya çalışacak. Al sana stres ve harap olan yavrularımız için okkalı sebep. Soruları sadece 8. sınıftan soracak, okul başarı puanını dikkate almayacaksınız. Niye böyle bir şey yaptılar. Tahmin yürütmek bile abes. Kendilerine soralım: Amacınız nedir? Nelere yol açacağına dair fikriniz, bilginiz var mı?

Milli Eğitimde sürekli bakan, üst düzey yönetici değişecek. Her gelen zat-ı şahane ilk icraat sistemi , müfredatı değiştirip milletin psikolojisi bozacak. Her bakan yaptığına (daha doğrusu yıktığına) devrim, büyük reform falan gibi sıfatlar verecek. Sonra başarısızlıkta değişen bir şey olmayacak. Bu arada Sayın Bakanımız şöyle bir cümle sarf edecek: “Eğitim sistemi yapboz değil, herkes memnun.” Tam bir trajedi.

Aklımızı başımıza devşirip sistemin asıl sorunlarına yoğunlaşalım. Önce ikide bir sistemi değiştirmeyip devlete güvenmeyi ve güvendirmeyi öğrenip öğretelim. Gençlerimiz ergenlik-reşitlik evresinde sistem ve müfredatı sürekli değiştiren bir devlete güvenmez ve ikballerini yurt dışında arar. Buna kimse şaşırmamalı. Sonra acilen çok iyi öğretmen yetiştirelim. Çok iyi öğretmenler yetiştirmeden sistem, müfredat değiştirmek; okul binalarının donanımlarını geliştirmek faydasızdır.

1

Liseye Giriş Sistemi

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin