Üniversite Tercihi Yapacak Adaylara Üç Önerim Var! – Selçuk ŞİRİN

0
294
selcuk-sirin

Üniversite Tercihi Yapacak Adaylara Üç Önerim Var!

Eski bir danışman psikolog olarak her sene bu zaman bana eş dost çocuklarından sorular gelir.

Tercihte neye dikkat etmeli? Ben de üç yıldır bu zamanlarda tercih yapacak adaylara çeşitli önerilerde bulunuyorum. Dikkate alacağınızı umuyorum.

İlk olarak, yapacağınız tercih nihayi bir tercih değil. Rahat olun! Hata yapılacak bir durum yok. Daha evvelki kuşaklarda belki girdiğiniz üniversite hayatınızın sonuna kadar yapacağınız işi belirliyordu. Artık böyle bir durum yok. Meslekler hızla değişiyor. O nedenle sizin kuşak en az üç meslek değiştirecek. Sizin de kendinize dair fikirleriniz, beklenti ve hayalleriniz değişecek. Bakın ben eğitimci olarak başladım. Bankacılık yaptım ardından akademiye döndüm. O nedenle vereceğiniz kararın nihayi bir karar olmadığını bilerek rahat olun. Kariyerinize dair daha pek çok tercih yapma fırsatınız olacak. Üniversite tercihi o kararlardan ilki ve muhtemelen en önemlisi değil.

Taban puanları ve sıralamalara değil, kendi hayallerinize kulak verin! Sıralamalar başkalarının tercihlerinin ortalamasına göre ortaya çıkıyor. Çok talep gören okul ve bölümler doğal olarak listelerde yukarı çıkıyor. Bu önemli ama bu tek bir kriter olmamalı. Size tavsiyem kendi sesinize kulak verin. Hayalleriniz nedir? Tutkunuz nedir? Çünkü bu devirde, sradan bir tıp doktoru olacağınıza mesleğine tutkuyla bağlı bir hemşire olmak hem sizi daha çok mutlu edecek hem de size daha iyi bir maddi gelecek sunacak. Şu basit soruyu kendinize sormanızı isterim: Yaparken zamanı ve mekânı unuttuğunuz uğraş nedir? Bir alanda başarılı olmanın sırrı bu soruda yatıyor. Tutkunuz neyse onun peşine gidin, hayallerinizi hiçe saymayın. Unutmayın bu tercihi siz kendiniz için yapıyorsunuz, başkaları için değil.

Bölüm değil üniversite seçin! Bölüm elbette önemli ama bölümden daha önemli olan şey hangi ortamda eğitiminize devam edeceğiniz. Yukarıda ifade ettiğim gibi mesleğe bağlı tercihler giderek daha kısa ömürlü artık. Şu an size tercih olarak sunulan pek çok meslek siz iş hayatına başladığınızda olmayacak ve şu an size tercih olarak sunulmayan pek çok meslek iş piyasasında sizi bekliyor olacak. Dilerseniz bir İnsan Kaynakları sayfalarını dolaşın. Oradaki iş ilanlarının pekçoğu herhangi bir bölüme ait olmayan ilanlar. O nedenle başta tıp, hukuk, psikoloji gibi profesyonel meslek alanları dışında spesifik meslek odaklı bölüm tercihleri yerine akademik ortamına güvendiğiniz ve size iyi bir sosyal network sunan bir üniversite tercih ediniz. Sıradan bir üniversitenin iyi bir bölümündense, iyi bir üniversitenin sıradan bir bölümünü tercih edin.

Yazının devamı için…

Selçuk ŞİRİN

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

CEVAP VER

Yorum
Lütfen isminizi girin